Partner serwisu
10 czerwca 2019

Susza rolnicza wśród truskawek i zbóż

Kategoria: Aktualności

Jak wskazują eksperci IUNG, w okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2019 roku, notuje się wystąpienie suszy rolniczej w Polsce.

Susza rolnicza wśród truskawek i zbóż

W związku z tym, przeciętna wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, według której ocenia się stan zagrożenia suszą rolniczą była na ujemnym poziomie przez co wyniosła -21 mm. W odniesieniu do wcześniejszego raportu jest to spadek o 27 mm.
 
Według danych w omawianym czasie sporym obszarze kraju najwyższe wartości KBW wynosiły od 50 mm do -50 mm i było to w województwie małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim, opolskim, dolnośląskim i lubelskim.

Natomiast w dalszym ciągu najniższe wartości KBW zaobserwowano na terenie Pojezierza Lubuskiego,  na Równinie Kutnowskiej, na Pobrzeżu Szczecińskim, tj. wyspie Uznam i Wolin, Wybrzeżu Trzebiatowskim, Równinie Gryfickiej, Pyrzyckiej, Wełtyńskiej, Wzniesieniu Szczecińskim, gdzie sięgały od -120 mm do –139 mm. Taka sama sytuacja miała miejsce na Wybrzeżu Słowińskim, na Żuławach, na Pojezierzu Wschdniosuwalskim, a także na Równinie Bielskiej.
 
W pozostałej zachodniej części Polski niedobór wody waha się w przedziale od -50 mm do -120 mm. 
 
Dlatego też susza rolnicza obecnie występuje w uprawach zbóż jarych, zbóż ozimych, a także truskawek.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ