Partner serwisu
19 sierpnia 2019

Gwatemala przekroczyła swój limit wywozu bananów do UE

Kategoria: Aktualności

Według oświadczenia wydanego przez Stowarzyszenie Organizacji Producentów Bananów na Wyspach Kanaryjskich (Asprocan) w maju ubiegłego roku Gwatemala przekroczyła swój limit wywozu bananów do Unii Europejskiej (UE).

Gwatemala przekroczyła swój limit wywozu bananów do UE

Niemniej jednak, Komisja Europejska postanowiła nie stosować kary przewidzianej w tym mechanizmie w trakcie kryzysu cenowego, który ma wpływ na europejską produkcję bananów.

W swojej decyzji z 12 lipca Komisja Europejska przyznała, że przywóz z Gwatemali wyniósł 3,4% poniżej średniej ceny w UE w tym roku, która z kolei była już o 7,4% mniejsza niż w 2018 r.
 
Ocena przeprowadzona przez Unię Europejską, która mogłaby mieć wpływ na wywóz tych owoców z Gwatemali w okresie od lipca do grudnia 2019 r., jest jednak oparta na analizie rynku w okresie od stycznia do marca 2019 r. Przypadek Gwatemali podobny jest do sprawy Nikaragui, która już pod koniec marca przekroczyła swój limit wysyłki bananów, znowu bez konsekwencji.
 
Od czasu obniżki ceł eksport z Ameryki Łacińskiej do UE wzrósł o ponad 40% z 3,5 mln ton do 4,9 mln ton. W przypadku Gwatemali dostawy do UE zwiększyły się o ponad 430% w latach 2014–2018.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ