Partner serwisu
02 września 2019

Czeskie zbiory owoców będą gorsze niż w ubiegłym roku

Kategoria: Aktualności

Podczas gdy zeszłoroczne zbiory owoców w czeskich i morawskich sadach były największe od 2010 r., w tym roku plantatorzy owoców oczekują, że całkowita wielkość spadnie o jedną czwartą.

Czeskie zbiory owoców będą gorsze niż w ubiegłym roku

Jak wynika z danych, morele nie osiągnęły jednak takiego samego sukcesu jak w ubiegłym roku. Gorsze są także zbiory wiśni oraz jabłek. Szacuje się jednak, że produkcja niektórych owoców spadnie nawet o dwie trzecie.

Zdaniem ekspertów sztuczne nawadnianie w sadach jest niezbędne dla uzyskania dobrych plonów i utrzymania konkurencyjności czeskich upraw owoców w obecnych suchych latach.
 
Niemniej jednak drobni producenci owoców o powierzchni do 20 hektarów, którzy mają problemy z mrozem lub suchą pogodą, często nie odnawiają starych sadów. W związku z tym, w czasie ostatnich pięciu lat jedna piąta sadów, tj. czterech milionów drzew, zniknęła z czeskiego krajobrazu.
 
W ten sposób z powodu suchej pogody plantatorzy owoców zaczęli ograniczać uprawę brzoskwiń. Pięć lat temu w Republice Czeskiej było około 270 tys. drzew, a teraz jest ich o 100 tys. mniej.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ