Partner serwisu
20 września 2019

Porozumienia osiągnięte przez Wielką Brytanię mogą zagrozić europejskiemu sektorowi bananów

Kategoria: Aktualności

Biorąc pod uwagę obawy wynikające z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, europejski sektor bananów uważnie śledzi negocjacje Wielkiej Brytanii z krajami eksportującymi banany.

Porozumienia osiągnięte przez Wielką Brytanię mogą zagrozić europejskiemu sektorowi bananów

W ostatnich dniach APEB potwierdziło, że Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej negocjują ewentualny dostęp do Zjednoczonego Królestwa w przypadku wystąpienia trudnego Brexitu. Tymczasem Karaiby mogłyby już zawrzeć umowę z Wielką Brytanią w celu utrzymania takich samych warunków, jakie mają ich banany w pozostałej części UE.

Wielka Brytania jest drugim co do wielkości rynkiem bananów w UE pod względem wielkości. Prawie 1 mln ton bananów, tj. ponad 16% całkowitej wielkości rynku UE, jest sprzedawanych właśnie w tym kraju. Około 60–70% tej ilości pochodzi z Ameryki (Ekwador, Kolumbia), a około 370 tys. jest importowanych z krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku. W przypadku Afryki jest to rocznie 110 tys. ton bananów z Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

W ciągu ostatnich trzech lat całkowita wartość przywozu na wspólnotowy rynek bananów spadła o ponad 12% w wyniku nadmiernego przywozu bananów z państw trzecich.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ