12 listopada 2019

Kryzys jabłkowy w Europie jest szansą dla amerykańskich producentów

Kategoria: Aktualności

W tym sezonie produkcja jabłek gwałtownie spadła, podczas gdy plantatorzy w Stanach Zjednoczonych są obciążeni nadmierną podażą. Ta zmiana wydarzeń może zapewnić eksporterom jabłek w USA możliwość ekspansji na rynki tradycyjnie obsługiwane przez Europę.

Kryzys jabłkowy w Europie jest szansą dla amerykańskich producentów

Pogoda odbiła się na zbiorach europejskich jabłek. Późne wiosenne przymrozki, susza, nadmierne upały i uszkodzenia gradowe to czynniki przyczyniające się do spadku produkcji tych owoców w Unii Europejskiej o 24% rok do roku. Sadownicy w UE nadal borykają się z utratą kluczowego rynku eksportowego w Rosji.

 
Polska, największy producent jabłek w UE, najbardziej ucierpiała w tym roku,  co przełożyło się na spadek produkcji o 43% w porównaniu z poziomem z 2018 r. Niekorzystna aura wpłynęła również na zbiory gruszek i winogron w UE, tj. obniżka produkcji tych owoców odpowiednio o 13% i 14%.
 
Tymczasem Indie i Chiny nałożyły cła w wysokości odpowiednio 70% i 60% na amerykańskie jabłka. Indie były drugim co do wielkości rynkiem eksportowym jabłek w USA w 2018 r., ale w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku eksport spadł o dwie trzecie.

źródło: nawozy.eu
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ