Partner serwisu
06 grudnia 2019

Orzechy, mrożone jagody i jabłka najważniejszymi produktami eksportowymi Ukrainy

Kategoria: Aktualności

Orzechy, mrożone jagody i jabłka stały się najbardziej poszukiwanymi produktami eksportowymi z ukraińskiego rynku owoców i jagód w pierwszych 10 miesiącach 2019 r. o wartości 191,9 miliona dolarów.

Orzechy, mrożone jagody i jabłka najważniejszymi produktami eksportowymi Ukrainy

Jest to rekordowy wynik z ostatnich 5 lat, przy czym wolumeny przewyższyły wielkości z poprzedniego sezonu o 9%. Według danych, to właśnie orzechy mają największy udział w dostawach eksportowych wśród wymienionych produktów, z 47,2 tys. ton o wartości 86,4 mln USD wysłanych w ciągu pierwszych 10 miesięcy roku.
 
Głównymi importerami ukraińskich orzechów są Turcja, Grecja, Francja, Azerbejdżan, Irak, Holandia, Rumunia, Liban, Bułgaria i Niemcy. Warto zauważyć, że Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów orzechów włoskich i znajduje się w pierwszej trójce, jeśli chodzi o ich wysyłkę, czyli za Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem. Ponadto ukraińskie produkty cieszą się dużym zainteresowaniem i są bardzo cenione na rynku światowym ze względu na ich wysoką jakość. Jednak w tym sezonie ukraińscy producenci zostali zmuszeni do obniżenia ceny swoich produktów z uwagi na wzrost podaży orzecha włoskiego na rynku. Wiele krajów aktywnie zwiększa produkcję i wysyłkę orzechów włoskich, a Ukraina należy do liderów tego sektora.
 
Kolejna znaczna część ukraińskich przychodów z eksportu pochodzi z mrożonych jagód, z czego 41,7 tys. ton o wartości 71,2 mln USD zostało wyeksportowanych w ciągu pierwszych 10 miesięcy roku. Wzrost wysyłki w tym segmencie wynika ze zwyżki globalnej konsumpcji jagód, która dotyczy zarówno produktów mrożonych, jak i świeżych.
 
Jeśli chodzi o jabłka, to w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku Ukraina wywiozła 47,1 tys. ton o wartości 14,4 mln USD. W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. eksport wzrósł o 49% pod względem wielkości i o 33% pod kątem wartości.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ