Partner serwisu
02 marca 2020

Areał upraw ekologicznych w Europie wynosi 13,4 mln ha

Kategoria: Aktualności

Według raportu opublikowanego przez Eurostat w 2018 r. Unia Europejska miała 13,4 mln hektarów przeznaczonych na rolnictwo ekologiczne. Stanowi to 7,5% użytków rolnych w UE i pociąga za sobą wzrost o 33,7% w porównaniu z 2012 r ., przy czym trend ten ma być kontynuowany.

Areał upraw ekologicznych w Europie wynosi 13,4 mln ha

Hiszpania jest krajem UE o największym obszarze upraw ekologicznych, z 9,3% całkowitej powierzchni użytków rolnych, chociaż Austria jest tym, który przeznacza większy udział areału użytków rolnych, z prawie jedną czwartą całkowitej powierzchni.

Eurostat określił, że obszar ten obejmuje hektary już uprawiane ekologicznie i te, które są w trakcie konwersji. Dane pokazują, że prawie wszystkie państwa członkowskie odnotowały spory wzrost w omawianym okresie, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Polski. Kraje o największym areale to Hiszpania, Francja, Włochy i Niemcy, które stanowią ponad połowę całości.

45,2% powierzchni ekologicznej UE, nieco ponad 6 mln ha, zostało przeznaczone na pola uprawne, tj. rośliny zielne, bulwy, warzywa i uprawy przemysłowe. Kolejne 43,9% odpowiadało trwałym użytkom zielonych, a pozostałe 10,8% uprawom drzewiastym, czyli gaje oliwne, winnice, drzewa owocowe i czerwone owoce. Te wartości procentowe różnią się znacznie w zależności od państwa członkowskiego. Na przykład w Finlandii prawie 100% przeznacza się na pola uprawne, podczas gdy w Hiszpanii uprawy drzewne stanowią ponad 20% całości.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ