Partner serwisu
06 maja 2020

Pomiary przewodności i stężenia w branży spożywczej. Kontrola CIP.

Kategoria: Z życia branży

Szybkość i dokładność pomiaru to kluczowe czynniki często decydujące o doborze aparatury pomiarowej w branży spożywczej. W trakcie procesów czyszczenia instalacji środkami chemicznymi CIP bardzo dużego znaczenia nabiera również czas reakcji czujnika na zmianę w stężeniu medium. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, Endress+Hauser prezentuje produkt idealnie odpowiadający bieżącym potrzebom prowadzenia procesów technologicznych.

Pomiary przewodności i stężenia w branży spożywczej. Kontrola CIP.

Po pierwsze jakość
W kontekście utrzymania najwyższej jakości produkcji, procesy czyszczenia CIP odgrywają bardzo ważną rolę, a prowadzone na najwyższym poziomie umożliwiają także generowanie oszczędności oraz dbałość o środowisko naturalne. Efektywność procesów CIP zależy wprost od rzetelnych, a jednocześnie szybkich pomiarów. W tym przypadku liczą się pomiary: przewodności medium, natężenia przepływu oraz temperatury.
                                                                                                                                                                                        Zmienność przewodności rozpoznawana przez urządzenie daje wgląd „do wnętrza instalacji”. Sprawność działania układu i szybki czas odpowiedzi gwarantują minimalne czasy przestojów i ograniczenie strat produktu. Znając zależność przewodności medium od jego stężenia, jesteśmy na bieżąco informowani o rodzaju aktualnie przepływającego płynu. Sterowanie całą hydrauliką złożonego układu, oparte na tych parametrach, gwarantuje stabilność i niezachwianie prowadzenia CIP.


Po drugie bezpieczeństwo i łatwość zastosowania   
Zarówno pod względem doboru materiałów odpowiednich do kontaktu z żywnością, jak również ze względu na walory konstrukcyjne, aktualnie dużą popularnością cieszą się rozwiązania dające pożądane rezultaty z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa produkowanej żywności oraz napojów. Szczególnie ważne jest zachowanie zgodności z EN 1935/2004, EHEDG, FDA, 3-A. Dodatkowo, mając pewność bezpieczeństwa samego przyrządu pomiarowego, dzięki odporności na drgania instalacji, zawilgocenie oraz inne niekorzystne warunki, cały punkt pomiarowy zyskuje najlepsze możliwe oceny pod kątem niezawodności i najwyższego bezpieczeństwa.


Urządzenia Endress+Hauser dostosowane są pod kątem szerokiej gamy przyłączy procesowych, zapewniają dodatkowe funkcjonalności, jak np. możliwość przełączania zakresów pomiarowych, a przede wszystkim umożliwiają błyskawiczne ich uruchomienie. Dla przykładu, kompaktowy konduktometr Smartec CLD18 jest fabrycznie skalibrowany i jego uruchomienie nie wymaga podjęcia żadnych dodatkowych czynności oprócz ustawienia zakresu dla wyjścia prądowego.       


Po trzecie precyzja
Ze względu na dynamikę produkcji oraz procesów towarzyszących, jak czyszczenie CIP, krótki czas odpowiedzi (wysoka responsywność układów pomiarowych) to parametr determinujący nadążanie za zmiennością przepływających w instalacji mediów. Smartec CLD18 z czasem odpowiedzi t95<1,5 sekundy i dokładnością 2% wskazywanej wartości oraz z powtarzalnością 0,5% to idealny produkt do tych zastosowań w branży spożywczej. Charakterystyka pomiarowa urządzenia umożliwia bardzo powtarzalne pomiary i monitoring separacji faz.


Możliwe aplikacje w branży spożywczej:
•    Detekcja rozdziału faz woda / produkt / mieszanina chemiczna podczas CIP
•    Rozpoznawanie medium podczas butelkowania / napełniania kartoników
•    Kontrola procesu czyszczenia CIP (utrzymywanie określonych stężeń roztworów czyszczących)


Podsumowanie
W dobie optymalizacji zasobów, kosztów produkcji oraz dbałości o środowisko, aparatura kontrolno-pomiarowa powinna spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa w kontakcie z żywnością oraz realizować swoje funkcje rzetelnie, z zachowaniem jak najlepszej dokładności oraz szybko, by technolog lub operator mógł w odpowiednim momencie realizować poszczególne kroki procesów technologicznych. Dokładna, podana na czas informacja to remedium na typowe problemy. Dedykowany branży spożywczej kompaktowy konduktometr CLD18 jest w tym względzie solidny i wiarygodny.  

Dowiedz się więcej: https://eh.digital/3c70TAL

Autor: Bartłomiej Biczysko, Product Manager – Analiza fizykochemiczna cieczy, Endress+Hauser Polska sp. z o.o.

Artykuł sponsorowany.

 

źródło: Endress+Hauser
fot. Endress+Hauser
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ