Partner serwisu
10 sierpnia 2020

Mniejsza powierzchnia upraw rzepaku i rzepiku

Kategoria: Aktualności

Jak wynika z danych GUS, w bieżącym roku się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku minionego o 0,2% i wynosi 0,8 mln ha. W związku z tym, zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oceniono na 2,6 mln t, czyli o 12% więcej od zeszłorocznych.

Mniejsza powierzchnia upraw rzepaku i rzepiku

Rozpoczęte w drugiej dekadzie sierpnia ubiegłego roku siewy rzepaku ozimego zakończono w pierwszej dekadzie września. Zbyt mała ilość wilgoci w glebie stwarzał niesprzyjające warunki siewu, kiełkowania nasion i wschodów roślin. Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała korzystne warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane.

Poza tym, zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku. W sumie w całym kraju zaorano jedynie 0,6% obszaru obsianego jesienią, jednak stan upraw rzepaku ozimego na zbiory w bieżącym roku oceniano niewiele gorzej niż przed rokiem.

Wegetacja rzepaku wiosną przebiegała zazwyczaj bez zakłóceń, ale ilość opadów w kwietniu na znacznym obszarze kraju była nieodpowiednia. Występujące w maju i czerwcu opady deszczu poprawiły stan uwilgotnienia gleby i korzystnie wpłynęły na stan plantacji. Pomimo gorszej oceny stanu plantacji rzepaku po zimie niż w roku wcześniejszym oraz wiosennego deficytu opadów, plony rzepaku mogą być większe od zeszłorocznym.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ