Partner serwisu
10 sierpnia 2020

Niższa produkcja cytrusów na świecie

Kategoria: Aktualności

Jak podaje USDA, w sezonie 2019/2020 światowa produkcja cytrusów spadła o 7,8 mln ton w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 46,1 mln ton.

Niższa produkcja cytrusów na świecie

Spadek plonów związany jest ze obniżką w Brazylii o 19% i Meksyku o 45% w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych. Jednocześnie zmniejszyło się spożycie i eksport owoców cytrusowych, zarówno świeżych, jak i przetworzonych.

Upał i niższe względne średnie opady w Brazylii spowodowały, że zbiory cytrusów zmalały o 19% w porównaniu z poprzednim sezonem do 15,6 mln ton. Na rynek świeży przeznaczone jest 4,9 mln ton, a do przerobu 10,7 mln ton, a więc o 3,5 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie.

Meksykańscy producenci stracili prawie połowę swoich zbiorów, przy czym w sezonie 2019/2020 produkcja wyniosła zaledwie 2,5 mln ton. Liczba ta jest najniższa od początku lat 90. Trwająca susza dotknęła pomarańcze dużo bardziej niż inne uprawy, gdyż starsze plantacje wymagają więcej wody.

Prognozuje się, że produkcja w Chinach wzrośnie do 7 mln ton z powodu sprzyjającej pogody. Import wzrósł w tym sezonie o 3% z powodu większego popytu na pomarańcze premium. Zainteresowanie cytrusami wysokiej jakości rośnie wraz z zapotrzebowaniem. Wśród kluczowych dostawców cytrusów, zajmujących prawie 70% rynku chińskiego, Egiptu i RPA.

Oczekuje się, że plony w krajach europejskich spadną o 9% do 6,2 mln ton, co wpłynie na rynek świeżych produktów, eksport i przetwórstwo.

Egipt stracił 17% plonów cytrusów w wyniku suszy i silnych wiatrów. Zatem zbiory w kraju szacuje się na 3 mln ton. Eksport będzie mniejszy niż rok wcześniej, o 200 tys. ton i wyniesie 1,5 mln ton. Pomimo spadku rentowności kraj ten zajmie jedną trzecią światowego rynku. Głównymi partnerami handlowymi Egiptu są UE, Rosja, Arabia Saudyjska i Chiny.

Ze względu na optymalne warunki pogodowe produkcja RPA utrzyma się na tym samym poziomie - 1,6 mln ton. 1,3 mln ton trafi na rynki międzynarodowe. Głównymi importerami są UE i Chiny.

Produkcja Maroka spadła o jedną trzecią do 806 tys. ton z powodu suszy. W związku z tym zmniejszy się liczba owoców cytrusowych dostarczanych na rynek świeży, eksportowanych i przetwarzanych.

Zbiory cytrusów w Turcji były o 11% niższe i wyniosły 1,7 miliona ton. Należy zauważyć, że w maju 2019 roku w okresie kwitnienia panował upał. Konsumpcja i eksport będą spadać wraz z podażą.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ