Partner serwisu
Tylko u nas
05 sierpnia 2022

Produkt źle oznakowany PRODUKTEM NIEBEZPIECZNYM?

Kategoria: Aktualności

 

Oświadczenia zdrowotne i żywieniowe
Oświadczenia zdrowotne i żywieniowe podawane dobrowolnie na etykiecie wyróżniają produkt spożywczy, ale w przypadkach, w których przepisy prawa żywnościowego czynią je obowiązkowymi, pełnią przede wszystkim funkcję informacyjną i bardzo ważną w perspektywie bezpieczeństwa produktu spożywczego. Poniżej przykłady takich oświadczeń.

Środki spożywcze zawierające substancje słodzące
W przypadku środków spożywczych, do produkcji których zastosowano substancje słodzące, ich obecność należy wskazać bezpośrednio obok nazwy prawnej: „zawiera substancję(-e) słodzącą(-e). Dodatkowo, jeżeli poliole są obecne w ilości większej niż 10%, w oznakowaniu produktu wymagany jest komunikat „spożycie w nadmiernych ilościach może mieć efekt przeczyszczający”.
W przypadku środków spożywczych zawierających aspartam lub sól aspartamu czy acesulfamu konieczne jest umieszczenie adnotacji „zawiera źródło fenyloalaniny”, w celu poinformowania osób chorych na fenyloketonurię.

Środki spożywcze zawierające kwas glicyryzynowy lub jego sól amonową
Napoje oraz wyroby cukiernicze zawierające kwas glicyryzynowy (ze względu na jego dodatek lub dodatek lukrecji) mogą, w zależności od poziomu, wymagać oznaczenia: „zawiera lukrecję”. Po tym zapisie, w przypadku wyrobów cukierniczych, należy zamieścić komunikat „chorzy na nadciśnienie powinni unikać nadmiernego spożycia”. Oświadczenia te muszą znajdować się po liście składników lub – w przypadku braku listy – powinny występować wraz z nazwą żywności.

Napoje o wysokiej zawartości kofeiny lub środki spożywcze z dodatkiem kofeiny
Napoje o wysokiej zawartości kofeiny (z wyjątkiem napojów na bazie kawy, herbaty lub ekstraktu kawy lub herbaty, które są przeznaczone do spożycia w stanie niezmodyfikowanym lub po przygotowaniu do spożycia z postaci skoncentrowanej lub suchej), w proporcji przewyższającej 150 mg/l, wymagają zawarcia ostrzeżenia: „Wysoka zawartość kofeiny; nie zaleca się stosowania u małych dzieci, kobiet i kobiet karmiących piersią”. Na końcu ostrzeżenia powinna znaleźć się informacja o zawartości kofeiny, wyrażona w miligramach na 100 mililitrów.


W przypadku środków spożywczych innych niż napoje, do których dodano kofeinę w celu fizjologicznym, należy zamieścić następujące ostrzeżenie: „Zawiera kofeinę; nie zaleca się stosowania u dzieci i kobiet w ciąży”. Na końcu ostrzeżenia powinna znaleźć się informacja o zawartości kofeiny, wyrażona w mg na 100 g/ml.


Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant stwierdzenia, wraz z informacją o zawartości kofeiny, muszą znajdować się w tym samym polu widzenia co nazwa żywności.

Środki spożywcze z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli lub estrów fitosnanoli
W przypadku środków spożywczych z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli lub estrów fitosnanoli w oznakowaniu należy zamieścić informację o treści: „z dodatkiem steroli roślinnych” lub „z dodatkiem stanoli roślinnych” (w zależności od przypadku), w tym samym polu widzenia co nazwa środka spożywczego. Mimo że powyższe informacje mają charakter oświadczeń żywieniowych, nie podlegają pod regulację rozporządzenia 1924/2006 dotyczącego stosowania oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych. W świetle prawa jest to informacja obowiązkowa do umieszczenia na opakowaniu, zatem reguluje ją rozporządzenie 1169/2011. Ponadto w wykazie składników produktu powinna znaleźć się informacja o zawartości dodanego fitosterolu, estrów fitosteroli, fitostanolu i estrów fitostanoli, natomiast na opakowaniu należy zamieścić oświadczenie, że produkt nie jest przeznaczony dla ludzi, którzy nie muszą kontrolować swojego poziomu cholesterolu we krwi oraz szereg informacji:
- pacjenci zażywający leki na obniżenie stężenia cholesterolu powinni spożywać dany produkt wyłącznie pod kontrolą lekarza,
- środek spożywczy może nie być odpowiedni w żywieniu kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz dla dzieci w wieku poniżej 5 lat,
- należy unikać spożycia dodatku steroli roślinnych/stanoli roślinnych w ilościach większych niż 3 g/dobę (ostrzeżenie należy zamieścić w tym samym polu widzenia co informację, że produkt nie jest przeznaczony dla ludzi, którzy nie muszą kontrolować swojego poziomu cholesterolu we krwi).
- definicję porcji danego środka spożywczego lub danego składnika żywności wraz z informacją o zawartej w niej ilości sterolu roślinnego/stanolu roślinnego oraz poradę, że środek spożywczy należy stosować w ramach zrównoważonej i różnorodnej diety, obejmującej regularne spożywanie owoców i warzyw w celu utrzymania poziomu karotenoidów.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ