Partner serwisu
17 sierpnia 2022

Dodatki do żywności - rodzaje, właściwości i rola w procesie produkcji

Kategoria: Aktualności

Wielu z nas zastanawia się, dlaczego produkty spożywcze zawierają w składzie przeróżne dodatki, a ich lista niekiedy jest całkiem długa. We współczesnej, masowej produkcji żywności używanie dodatków jest jednak nieuniknione. Ich głównym zadaniem jest wydłużenie okresu przydatności do spożycia, ale nie jest to ich jedyna zaleta.

Dodatki do żywności - rodzaje, właściwości i rola w procesie produkcji

Dodatki do żywności to substancje naturalne lub chemiczne, których nie spożywa się jako samodzielne produkty, ale stanowią one ważny składnik wielu potraw i napojów. Zapobiegają zmianom jakościowym produktów oraz nadają im pożądanych właściwości. Należy pamiętać, że wszystkie dodatki do żywności muszą być odpowiednio przebadane i zgodne z regulacjami prawnymi obowiązującymi w danym kraju. Wyróżniamy wiele rodzajów dodatków, które pełnią określone funkcje. Są to między innymi regulatory kwasowości, substancje słodzące, barwniki, przeciwutleniacze, substancje wiążące, czy glazurujące.


Czym są konserwanty i jak wpływają na produkt?
Konserwanty, nazywane również środkami konserwującymi, to substancje mające na celu zahamowanie lub zapobieganie niekorzystnym zmianom biologicznym i chemicznym w żywności, zarówno podczas transportu, jak i przechowywania produktów. Dzięki dodaniu konserwantów, wydłuża się okres przydatności do spożycia, a sam produkt nie zmienia swoich właściwości takich jak smak, kolor czy konsystencja. Konserwanty chronią przed bakteriami, które mogą doprowadzić do skażenia surowców. W obecnych czasach, kiedy produkty pokonują długą drogę łańcuchów dostaw- rezygnacja z konserwantów jest praktycznie niemożliwa.


Zastosowanie skrobi pszennej w branży spożywczej
Skrobia jest tak zwanym polimerem polisacharydowym i jest szerzej znana ze swoich zdolności do wiązania wody. Z tego powodu bardzo często sięga się po nią w produkcji żywności. Stanowi świetny zagęszczacz oraz wpływa na żelowość produktu końcowego. Jest dobrym zamiennikiem żelatyny czy gum spożywczych, służących do poprawy tekstury produktów. W branży spożywczej najczęściej używa się skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej lub skrobi pszennej, które różnią się nieco między sobą konkretnymi właściwościami.


Skrobię znajdziemy przede wszystkim w wyrobach piekarniczych i cukierniczych: wypiekach, kremach, nadzieniach, ale również w makaronach, daniach błyskawicznych, sosach, budyniach, kisielach, majonezach czy przetworach warzywnych i owocowych.


Fosforany w przemyśle mięsnym
W przemyśle mięsnym najczęściej spotyka się fosforany. Podnoszą one wydajność, zwiększają wodochłonność, lepkość osocza, co przekłada się na lepsze wiązanie dużych kawałków mięsa w jednolite bloki, np. w przypadku szynki. Zapobiegają wyciekom tłuszczu oraz jego żółknięciu. Fosforany to bezpieczne dodatki do szynek, które ułatwiają plastrowanie, wzmacniają kolor i przedłużają trwałość produktu końcowego. Dzięki nim mięsa stają się bardziej soczyste.     


Podsumowanie
Wszystkie substancje dodatkowe stosowane w żywności powinny być bezpieczne i stosowane w minimalnej ilości potrzebnej do uzyskania pożądanych cech produktu końcowego. Zanim zostaną więc dopuszczone do produkcji żywności są wielokrotnie badane i testowane.

 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ