Partner serwisu
23 maja 2023

Jak uzyskać pozwolenie na budowę wiaty rolniczej?

Kategoria: Aktualności

Wiata rolnicza cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów, którzy potrzebują taniego i sprawdzonego rozwiązania do przechowywania sprzętu rolniczego, narzędzi, pojazdów czy surowców. Budowa tego typu konstrukcji wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Polskie prawo budowlane definiuje wprost, jakie rodzaje wiat wymagają pozwoleń na budowę.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę wiaty rolniczej?

Wiata rolnicza — definicja

Przyjmuje się, że wiatą jest lekka budowla, którą stanowi dach wsparty na słupach. Wiata może posiadać kilka ścian, o ile cała konstrukcja nie będzie spełniać kategorii budynku (nie może być związana trwale z gruntem). Wiaty wykorzystywane są przede wszystkim do ochrony rzeczy i surowców przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Najczęściej zamawianymi konstrukcjami są wiaty rolnicze oraz garażowe.

W świetle prawa nie każda wiata rolnicza wymaga pozwolenia na budowę. Mowa tutaj np. o sytuacji, w której wiata (do 50 m2) zlokalizowana jest na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkalne i sytuacji, w której na działce już znajduje się budynek mieszkalny. W takim przypadku łączna liczba wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. Można też zainwestować w wolnostojącą wiatę o powierzchni do 35 m2, o ile łączna liczba wiat na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. W tym wypadku konieczne jest jednak dokonanie zgłoszenia budowy do starosty.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę wiaty?

Jeśli inwestorowi zależy na wybudowaniu dużej wiaty rolniczej lub kilku osobnych na niewielkiej powierzchni, to należy zgłosić wniosek z pozwoleniem na budowę. To jednak nie wszystko — zdarza się bowiem, że inwestycja prowadzona jest w obszarze zabytkowym. W takiej sytuacji konieczne jest dopilnowanie kilku dodatkowych formalności.

Z drugiej strony, brak konieczności uzyskania zgody budowlanej nie zwalnia z obowiązku stosowania się do innych przepisów zawartych w ustawach. Mowa tutaj m.in. o ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych czy ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W praktyce nie można zatem postawić wiaty rolnej na gruncie rolnym (jeśli nie jest ona związana z produkcją rolną) bez uzyskania odpowiednich zezwoleń.

Zastosowanie poszczególnych przepisów prawa budowlanego będzie się znacząco różnić w zależności od typu wiaty, jaką chcemy wybudować. W razie niepewności warto skonsultować się z wyspecjalizowaną firmą, która dostarcza takie rozwiązania. Wiaty rolnicze mogą przybrać różne formy — popularne są np. wiaty na palety (na składowanie materiałów drewnianych), wiaty na węgiel czy wiaty na baloty (do przechowywania bel siana).

Warto tutaj dodać, że to przeznaczenie wiaty będzie decydować o tym, czy spełnia ona definicję budynku. Wyznacznikiem nie jest zatem funkcja wiaty, lecz jej konstrukcja. Przed rozpoczęciem inwestycji należy zatem dokładnie określić zapotrzebowanie projektowe i zapoznać się z przepisami oraz lokalnymi regulacjami dotyczącymi budowy wiaty rolniczej.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/rolnictwo/wiaty/

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ