Partner serwisu
16 maja 2019

PRZYSZŁOŚĆ UKŁADÓW POMPOWYCH – Sesja wprowadzająca

Kategoria: XXV Kongres Użytkowników Pomp

Przyszłościowo. Układy pompowe na dziś i na przyszłość – pod taki hasłem odbyła się sesja wprowadzająca, inaugurująca merytoryczną część XXV Kongresu Użytkowników Pomp, który rozpoczął się 16 maja 2019 r. w Legnicy.

PRZYSZŁOŚĆ UKŁADÓW POMPOWYCH – Sesja wprowadzająca

Sesję poprowadził dr inż. Marek Skowroński z Politechniki Wrocławskiej.

Piotr Wiśniewski, KGHM Polska Miedź S.A. wystąpił z referatem pt.: „Doświadczenia w eksploatacji pomp szlamowych w KGHM – Zakłady Wzbogacania Rud”. Przybliżył proces wzbogacania rudy miedzi w łańcuchu produkcji od kopalni do gotowego produktu, miedzi w hucie. Opisał doświadczenia w budowaniu, eksploatacji, modernizacji pomp, specyfikę rurociągów dla hydrotransportu i najczęściej spotykane błędy.

Roman Masek, Belse Sp. z o.o. zaprezentował referat pt.: „Belzona – innowacja w technice”. Próbował odpowiedzieć na pytanie o to, jak będzie wyglądać pompa przyszłości. Zauważył, że przemysł wkracza w nową fazę, zmienia się bardzo dużo. Opowiedział o specyfice cząsteczek polimerowych i materiałów z nich wykonanych – w tym pomp, które dzięki temu są dużo bardziej wytrzymałe w eksploatacji. Przybliżył korzyści ze stosowania innowacyjnych rozwiązań.

dr inż. Grzegorz Pakuła, Grupa Powen-Wafapomp S.A. wystąpił z referatem pt.: „Rozwój nowych produktów Grupy Powen-Wafapomp SA we współpracy z użytkownikami”. Przybliżył to, czym jest produkt rozszerzony (pompa, napęd, system regulacji), opisał udział firmy w przygotowaniu koncepcji inwestycji oraz podał przykłady nowych produktów opracowanych na zapotrzebowanie użytkownika. Prelegent zapewnił, że reprezentowana przez niego firma jest nie tylko producentem pomp, ale także doradza klientowi już na etapie projektowania inwestycji, zaprezentował rodzaje oferowanych urządzeń. Przybliżył wyzwania i problemy, z jakimi w praktyce musi mierzyć się branża.

Tomasz Słupik, Energopomiar Sp. z o.o. zaprezentował referat pt.: „SAI – System Analiz Inżynierskich – rozwiązania na miarę Przemysłu 4.0.” Przedstawił atrybuty, jakimi charakteryzuje się inteligentny przemysł. To m.in.: big data i analityka, automatyczne roboty, symulacje, integracja softwarowa, chmura, zastosowanie drukarek 3D, rzeczywistość rozszerzona, cyberbezpieczeńwto. Powinny mieć one zastosowanie, ale tam, gdzie istnieje ku temu uzasadnienie ekonomiczne. Proces wdrażania powinien składać się z kilku elementów: identyfikacji potrzeb, inwentaryzacji opomiarowania oraz dostępnych zasobów IT oraz optymalizacji potrzeb. Jak zauważył, przyszłość będzie wymagała kompleksowego podejścia do realizacji inwestycji.

Grzegorz Szcześniak, Emerson Process Management Sp. z o.o. wystąpił z referatem pt.: „Nowoczesne podejście do diagnostyki pomp”. Przybliżył specyfikę firmy Emerson, także w ujęciu historycznym, a następnie omówił możliwości, jakie daje zastosowanie nowoczesnych narzędzi diagnostycznych. Dzięki wysokiej jakości rozwiązaniom, stanowiącym atrybuty Przemysłu 4.0, zwrot z inwestycji może nastąpić znacznie szybciej. Przedstawił całą gamę produktów firmy Emerson, dostępnych na rynku.

Marek Kazanowski, Grupa LOTOS S.A. zaprezentował referat pt.: „Układy pompowe nowych instalacji EFRA. Doświadczenia z realizacji inwestycji.” Projekt EFRA – Efektywna Rafineria, to budowa kilku nowych instalacji rafineryjnych oraz rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji i obiektów, dzięki którym znacznie pogłębi się przerób ropy naftowej w gdańskiej rafinerii. Prelegent przybliżył najważniejsze instalacje wchodzące w skład nowego ciągu technologicznego oraz najważniejsze parametry techniczne.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ