Partner serwisu
27 lutego 2020

Panel I: Zarządzanie energią - wyzwania dla przemysłu

Kategoria: XVIII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle, 27-28 lutego 2020, Czeladź

Pierwszy panel tematyczny na tegorocznej konferencji, zatytułowany "Zarządzenie energią - wyzwania dla przemysłu", poprowadził Paweł Karpiński z WISO GROUP Sp. z o.o.

Panel I: Zarządzanie energią - wyzwania dla przemysłu

Z pierwszą prezentacją wystąpił sam prowadzący panel - Paweł Karpiński. Podjęta została tematyka poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez działania nieinwestycyjne. Prelegent przedstawił ideę systemowości w poprawie efektywności energetycznej.

Niestety dziś bardzo często nie dostrzega się wyników poprawy zarządzania energią przez systemowe podejście. Poprawa efektywności energetycznej nie powinna być dziełm przypadku. - mówił Paweł Karpiński.

W prelekcji wyjaśniono istotną rolę przykładania uwagi zarówno do tematu tzw. "miękkiego zarządzania", jak również technicznych aspektów, oraz swoistej dyscypliny i umiejętności przewidywania i odpowiedniego planowania kolejnych składowych systemowego zarządzania energią.

Następnie Jarosław Socha z PSE S.A. przedstawił prezezntację pt. "Energetyczne szanse odbiorcy po 2020 r.".  Opowiadał o trzech możliwych obszarach współpracy z PSE,. tj: DSR, rynek mocy oraz rynek bilansujący.

Przedstawione zostały obawy dotyczące rynku mocy, jak przywołania do redukcji mocy. Takie ryzyka są, natomiast powinniśmy przeprowadzić analizę ryzyka na podstawie przeszłości. Kolejna obawa to przegranie z wytwórcami, lub przywołania do redukcji tylko częściowej z perspektywy możliwości redukcji zakładu. Dyrektor zauważył, że w takim przypadku tę część energii można sprzedać na rynku wtórnym. Przywołano również wątek świadczenia usługi rezerwy zastępczej. Jarosław Socha podsumował swoje wystąpienie zachętą do skorzystania z możliwości współpracy z PSE, która miałaby przyczynić się do realnych zysków przedsiębiorcy z handlu energią elektryczną.

W tych trzech obszarach są pieniądze do wzięcia. Oczywiście warto inwestować w swoją generację, szczególnie zieloną generację, natomiast warto również rozważyć inne możliwości, z którymi już przecież niektórzy z państwa mieli: DSR, rynek mocy i rynek wtórny - podkreślał J. Socha.

Grzegorz Wałdoch z firmy ENSPIRION Sp. z o.o. wystąpił z prezentacją "Enspirion - Bezpieczny udział z DSR w Rynku Mocy".

Prezentacja firmy MODUS Sp. z o.o., którą zaproponowała Mariola Sawczuk dotyczyła efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, wdrażania modernizacji i pozyskiwania dofinansowań.

"Aktywni odbiorcy na rynku mocy - zarabianie na elastyczności może być bardzo opłacalne" to tytuł kolejnej prezentacji, którą wygłosił Jacek Misiejuk z Enel X Polska Sp. z o.o.

Ostatnim prelegentem Panelu I był Henryk Kotuła z Przedsiębiorstwa ENERGO SYSTEM Henryk Kotuła. Przedstawił on prezentację pt. "Wymagania w zakresie układów pomiarowych i transmisji danych w świetle ustawy o Rynku Mocy"

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ