Partner serwisu
21 lipca 2021

Mikrozanieczyszczenia zasobów wodnych – kontrola, odpowiedzialność, koszty, edukacja...

Kategoria: XV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej

...to tytuł prezentacji, z którą Klara Ramm z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Przewodnicząca Komitetu ds. ekonomiczno-prawnych EUREAU wystąpi podczas XV Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej.

Mikrozanieczyszczenia zasobów wodnych – kontrola, odpowiedzialność, koszty, edukacja...

Mikrozanieczyszczenia są szczególnie niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Pochodzą z procesów przemysłowych, z farmaceutyków konsumowanych przez ludzi i zwierzęta, z produktów higieny osobistej, chemii przemysłowej i gospodarczej, detergentów, kosmetyków, tekstyliów, opon samochodowych, pestycydów, farb. Mogą one być kumulowane w ludzkich organach i powodować niekorzystne skutki zdrowotne. Szczególne obawy budzą substancje PFAS, produkty biobójcze, farmaceutyki czy mikroplastik, których usuwanie z wody jest bardzo trudne i kosztowne. Dlatego konieczne jest połączenie sił różnych sektorów po to, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się tych zanieczyszczeń w środowisku. Należy więc stosować narzędzia prawne, organizacyjne i finansowe takie jak zasada ostrożności, zasada „zanieczyszczający płaci”, kontrola u źródła czy rozszerzona odpowiedzialność producenta. Najskuteczniejsze jest przede wszystkim zapobieganie przedostawaniu się mikrozanieczyszczeń do obiegu wodnego.

Zanieczyszczenie wody w postaci mikrozanieczyszczeń nie zmniejszy się z upływem czasu ze względu na zmiany demograficzne (starzejące się społeczeństwo zużywa więcej leków) i trendy gospodarcze (wciąż nowe substancje PFAS). Konieczne środki należy podjąć jak najszybciej, jeśli mamy uniknąć przyszłych, rosnących jak kula śniegowa problemów, które uderzą zarówno w konsumentów jak i producentów.

 

Klara Ramm  

Ukończyła studia wyższe na wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, posiada dyplom Executive MBA. Stopień doktora nauk technicznych uzyskała w specjalności inżynierii środowiska. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także studia prowadzone przez HEC  (School of Management) w Paryżu i Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Od kilkunastu lat związana jest z branżą ochrony środowiska, szczególnie gospodarką wodno-ściekową. Pracowała w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej, Veolii.

Od 2006 roku współpracuje z Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie. Reprezentuje polską branżę wodociągowo-kanalizacyjną w federacji EurEau, skupiającej środowisko europejskie tego sektora. Jako członek Walnego Zgromadzenia EurEau uczestniczy w działaniach na rzecz ochrony zasobów wodnych i usprawnienia funkcjonowania usług wodociągowych i kanalizacyjnych w UE. Są to głównie zagadnienia związane z dyrektywą dotyczącą jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, dyrektywą ściekową, a także zagadnieniami dotyczącymi zarządzania, benchmarkingu, bezpieczeństwa i finansów sektora.

Klara Ramm realizuje projekty krajowe i międzynarodowe związane z gospodarką wodną, jest członkiem Komitetu Technicznego Wodociągów i Kanalizacji przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, członkiem Zarządu Misji Horyzont Europa ds. zdrowych oceanów, mórz, wód przybrzeżnych i śródlądowych.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ