O wodzie i ściekach w Jachrance
Ponad 250 osób wzięło udział we wspólnym rozpoczęciu X Konferencji Woda i Ścieki w Przemyśle Spożywczym oraz XI Konferencji Woda i Ścieki w Przemyśle. Gości przywitali: w imieniu organizatora Przemysław Płonka, redaktor naczelny Wydawnictwa BMP, w imieniu Gospodarzy Honorowych: Jarosław Garstka – Dyrektor Zakładu Wodno-Ściekowego PKN ORLEN S.A., Aleksy Bartoszewicz – Dyrektor Departamentu Zarządzania Produkcją PGNiG TERMIKA S.A., w imieniu patronów: Ryszard Gurne – Radca GIOŚ i Andrzej Olkowski – Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.
– Nie pierwszy raz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska obejmuje konferencje Woda i Ścieki w Przemyśle oraz Woda i Ścieki w Przemyśle Spożywczym swoim patronatem ze względu na wysoki poziom merytoryczny tych wydarzeń, o czym mogłem przekonać się osobiście, uczestnicząc w edycji w 2015 roku w Lublinie – mówił Ryszard Gurne.
– Cieszy mnie, że grupa uczestników tych konferencji rośnie, bo temat jest ważny, a w niektórych zakładach nawet kluczowy – gospodarka wodno-ściekowa to problem kosztowy, który z wejściem nowego Prawa wodnego będzie rósł – dodał Andrzej Olkowski, który wspomniał o przedsięwzięciu realizowanym właśnie przez Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich – Kodeksie Dobrego Piwa. – Pierwsze piwa obecnie przechodzą certyfikację, w najbliższym czasie na etykietach pojawi się nowy znak wskazujący, że jest to piwo spełniające Kodeks Dobrego Piwa.
– ORLEN od wielu lat wspiera konferencję, w zeszłym roku Gospodarzem Honorowym był Anwil i uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć nasz zakład we Włocławku. Jutro zapraszam do Płocka na wycieczkę – mówił Jarosław Garstka, który przyznał, że zmniejszenie zużycia wody to jeden z głównych celów dla PKN ORLEN na najbliższe lata. – Chcąc rozwijać przemysł, musimy racjonalnie wodą gospodarować. Przemysł jest zagrożeniem dla wód, dlatego warto dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie oczyszczania ścieków i zagospodarowywania osadów ściekowych – kontynuował.
Gości w imieniu PGNiG TERMIKA, największego producenta ciepła i energii w skojarzeniu w Polsce, przywiał Aleksy Bartoszewicz. – Jestem pod wrażeniem rangi tej konferencji i liczby uczestników. Widać, że temat gospodarki wodno-ściekowej jest dla różnych branż bardzo ważny – rozpoczął swoją wypowiedź. – Prawo wodne traktuje energetykę w sposób szczególny – energetyka zużywa niebagatelne ilości wody przede wszystkim do celów chłodniczych; używamy jej też do obiegu ciepłowniczego. Mamy stację przygotowania wody, dekarbonizację, odwróconą osmozę, dejonizację. Nowością w ciepłownictwie są technologie oczyszczania spalin, zwłaszcza mokrego oczyszczania – te zanieczyszczenia nie znikają, pojawiają się w absorberach i są odprowadzanie do oczyszczalni ścieków – które stanowią już małe fabryki chemiczne – zakończył, zapraszając do odwiedzenia Elektrociepłowni Siekierki.
Komentarze