Partner serwisu
08 sierpnia 2014

Krajowa Unia Producentów Soków zachęca Polaków do picia soków z polskich jabłek

Kategoria: Z życia branży

Jedz jabłka, pij soki jabłkowe i cydr - takie hasło proponuje Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków. Zdaniem jej przedstawicieli w kampanii na rzecz zagospodarowania jabłek nie można zapomnieć o piciu soków, nektarów i napojów z polskich jabłek.

Krajowa Unia Producentów Soków zachęca Polaków do picia soków z polskich jabłek

W Polsce aż 260 tysięcy ton polskich jabłek wykorzystuje się do produkcji soków i nektarów (140 tysięcy ton) oraz napojów (120 tysięcy ton). Przeciętny Polak wypija ok. 3  litry soków i nektarów jabłkowych na rok. Sok jabłkowy to drugi smak wybierany przez Polaków najczęściej - po pomarańczy (wg danych Nielsen czerwiec 2014). Do produkcji 1 litra soku jabłkowego potrzeba ok. 6  jabłek kupowanych u polskich dostawców rolnych. Zwiększenie spożycia soków jabłkowych to także dobry sposób na zagospodarowanie w Polsce nadpodaży jabłek z powodu embarga w Rosji. Gdyby podwoić spożycie tylko soków i nektarów z jabłek, to potrzebowalibyśmy na ten cel około 140 tys. ton jabłek, a to już spora ilość do zagospodarowania.

W Polsce wytwarza się 290 tys. ton zagęszczonego soku jabłkowego, do produkcji którego wykorzystuje się ponad 2 mln ton jabłek. Z tego aż 260 tysięcy ton polskich jabłek wykorzystuje się do produkcji soków i nektarów (140 tysięcy ton) oraz napojów (120 tysięcy ton). Rynek soków w Polsce od kilku lat spada. Przeciętny Polak wypija ok. 11,7 litrów soków na rok na osobę (0,9 l na miesiąc), co daję średnio ok. 32 ml soku dziennie, czyli znacznie mniej niż rekomendowana przez ekspertów ds. żywienia ilość soku 200 ml na dzień. W krajach Unii Europejskiej konsumpcja soków wynosi ok. 13,4 litrów na rok na osobę (dla porównania soków i nektarów łącznie w Unii Europejskiej wypija się 21 litrów, Ameryce Północnej 27 litrów, w Ameryce Południowej 5 litrów |i tylko 2 litry w Azji i Pacyfiku – (AIJN 2013 Liquid Fruit, Market Report).

94 proc. Polaków w ciągu ostatnich 12 miesięcy spożywało jabłka - wynika z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego w dniach 1-5 sierpnia 2014 r. metodą CAWI (wywiady internetowe na panelu e-panel) na ogólnopolskiej próbie, N=1000. Badani najchętniej sięgają po jabłka surowe (83%) oraz sok jabłkowy (74%), a najbardziej cenią w nich polskość (67%), dostępność (66%) oraz zawartość witamin (65%). Wysoki odsetek osób (80%) wie też, czym jest cydr, ale tylko 32% przyznaje, że w ciągu ostatniego roku choć raz go spróbowało. Największymi producentami soku jabłkowego w Polsce są firmy Tymbark i Hortex.

Według badań przeprowadzonych wśród konsumentów najlepszym sposobem utrzymania dobrego zdrowia jest jedzenie owoców i warzyw, regularne kontrole u lekarza, unikanie stresu i regularny sport (Źródło: CBOS 2011, Polska). Świeże owoce i warzywa można zastąpić m.in. sokami, które oprócz przecierów, uznaje się za najbardziej naturalny produkt w grupie przetworów owocowych i warzywnych. W sytuacjach, gdy nie mamy przy sobie świeżych owoców i warzyw, specjaliści zalecają picie soków, co jest wygodną formą. Sok to produkt zawierający 100- procentowy wsad owocowy/warzywny, posiadający barwę, smak i zapach charakterystyczny dla owoców/warzyw, z których pochodzi. Do  soków, jako jednej z nielicznych grup przetworów owocowych – zgodnie z odpowiednimi regulacjami prawnymi - nie można dodawać barwników, ani też substancji konserwujących (konserwantów). Nie dodaje się też aromatów innych, niż odebrane w czasie zagęszczania soku. Dlatego uznaje się jedną szklankę soku, jako jedną porcję owoców i warzyw (dziennie powinniśmy spożywać 5 porcji warzyw i owoców).

Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków: Sok jabłkowy to drugi smak wybierany przez Polaków najczęściej - po pomarańczy. Jabłka do produkcji soków producenci kupują u polskich dostawców rolnych. Do produkcji 1 litra soku jabłkowego potrzeba ok. 6  jabłek, a każdy Polak wypija tego soku 3 litry rocznie. Jeśli założylibyśmy stosowanie się do rekomendacji ekspertów żywieniowych odnośnie spożywanie szklanki soku dziennie to miesięczne spożycie soków powinno być na poziomie ok. 6 litrów. Zwiększenie spożycia soków jabłkowych, to także sposób na zagospodarowanie w Polsce nadpodaży jabłek z powodu embarga w Rosji. Podwojenie spożycia soków i nektarów z jabłek to dodatkowe zagospodarowanie około 140 tys. ton jabłek. Dlatego
w naszym dobrze pojętym interesie jest rozszerzenie hasła: jedz jabłka, pij cydr na przekaz:
 Jedz jabłka, pij soki jabłkowe i cydr.

 

Źródło: KUPS

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ