Partner serwisu
31 października 2023

Czujniki magnetyczne: precyzyjne rozwiązania dla przemysłu. Rodzaje i zastosowanie przemysłowych czujników magnetycznych

Kategoria: Aktualności

Czujniki magnetyczne to jedne z najbardziej zaawansowanych czujników, powszechnie wykorzystywanych na współczesnym rynku przemysłowym. Stosuje się je w wielu branżach, począwszy od przemysłu ciężkiego aż po branżę medyczną i spożywczą. Czujniki magnetyczne służą do pomiaru i monitorowania pól magnetycznych oraz innych zmiennych, istotnych z punktu widzenia konkretnego procesu. Ich wszechstronne zastosowanie i ogromna precyzyjność sprawia, że są niezastąpionym narzędziem w wielu aplikacjach przemysłowych.

Jak działają czujniki magnetyczne?

Zasada działania czujników magnetycznych opiera się na zdolności do wykrywania pól magnetycznych. Mają one możliwość dokładnego pomiaru i kierunku pola magnetycznego, występującego w pobliżu urządzenia. Uchwycone zmiany pola magnetycznego przekształcane są w sygnał elektryczny, który następnie może być odczytywany i przetwarzany przez kontrolery lub zaawansowane systemy sterowania.

Jedną z branż, w której można się spotkać z bardzo szeroką gamą produktów zaliczanych do czujników magnetycznych, jest branża spożywcza. Procesy produkcyjne zachodzące w tej dziedzinie przemysłu są niezwykle skomplikowane, ze względu na konieczność spełnienia wyśrubowanych norm i wymogów, które związane są z bezpieczeństwem i jakością wytwarzanych wyrobów. Dzięki zastosowaniu czujników magnetycznych wszelkie procesy zachodzą z większą precyzją i efektywnością. Ma to gigantyczne znaczenie nie tylko pod kątem renomy i oszczędności finansowych, lecz także z punktu widzenia zdrowia konsumentów.

Korzyści wynikające z zastosowania czujników magnetycznych

Zastosowanie czujników magnetycznych w przemyśle to gwarancja licznych korzyści. To właśnie dlatego coraz częściej można się z nimi spotkać w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Przede wszystkim urządzenia tego typu pozwalają na prowadzenie bardzo precyzyjnych pomiarów, co jest szczególnie istotne w branży spożywczej, gdzie bezpieczeństwo i najwyższa jakość końcowych wyrobów ma kluczowe znaczenie. Czujnik magnetyczny pozwala także na bezdotykową detekcję. Działa on bez kontaktu z obiektem, co skutecznie minimalizuje zużycie samego czujnika i jego możliwego uszkodzenia.

Rodzaje czujników magnetycznych

Czujniki magnetyczne obejmują szeroką grupę urządzeń, które różnią się od siebie budową, sposobem działania, możliwościami i dodatkowymi funkcjami. Niektóre z nich mogą być dostosowane do specyficznych wymagań produkcyjnych, a inne wszechstronne i uniwersalne. Do jednych z najczęściej wykorzystywanych rodzajów czujników magnetycznych można zaliczyć czujniki magnetyczne całometalowe, czujniki magnetyczne w obudowach cylindrycznych i prostopadłościennych, czujniki magnetyczne odporne na wysokie ciśnienie, czujniki magnetyczne do zastosowań spawalniczych, magnetyczne czujniki prędkości do napędów i kodowane czujniki magnetyczne

Czujniki magnetyczne dla branży spożywczej

Czujniki magnetyczne przeznaczone dla branży spożywczej są tak zaprojektowane, aby sprostać rygorystycznym wymaganiom tego sektora. Wyróżniają się one wysoką klasą ochrony, co gwarantuje ich bezpieczne i higieniczne działanie, zgodne z wymaganiami przemysłu spożywczego. Tego typu czujniki są zdolne do pracy w szerokim zakresie temperatury roboczej, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla różnorodnych procesów produkcyjnych. Kluczową cechą takich czujników jest ich obudowa wykonana z litego metalu, która została dopuszczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Doskonałym przykładem wysokiej jakości czujników magnetycznych dla branży spożywczej są modele: MGT201, MFT202, MGT203 i MFT204, które znajdziesz w ofercie ifm electronic.

Czujniki optyczne do zastosowań w branży spożywczej

W branży spożywczej wykorzystuje się także inne rodzaje czujników, takie jak proponowane w ofercie ifm electronic modele optyczne, które posiadają certyfikat Ecolab. Takie czujniki mogą być wykorzystywane np. do monitorowania poziomu w zbiornikach, w systemach wizyjnych do inspekcji czy w układach monitorujących drgania napędów. Stosuje się je m.in. podczas produkcji napojów i w przetwórstwie mleka.

Czujniki optyczne do zastosowań w branży spożywczej z IO-Link wykorzystywane są np. w technice napełniania i transportu, kartoniarkach, do detekcji optycznej opakowań na przenośniku, na stacjach mycia pojemników (np. kegów), na paletyzatorach, w mikserach, tunelach chłodniczych, pakowarkach, maszynach do opróżniania form i wielu innych urządzeniach. Dzięki ogromnej uniwersalności, wszechstronności i wielozadaniowości czujników optycznych, wykorzystywanych w jednym zakładzie produkcyjnym, mogą one pełnić wiele funkcji w niezależnych od siebie procesach.
 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ