Partner serwisu
28 lutego 2024

Inline quality control – pomiary bezpośrednio w procesie. Uzupełnienie pracy laboratorium

Kategoria: Aktualności

Obecnie wiele zakładów spożywczych kontrolując jakość, przeprowadza analizy laboratoryjne wybranych parametrów.

Analizy laboratoryjne

Próbki są najczęściej zbierane ręcznie z różnych punktów procesu. Osoby z laboratorium okresowo pobierają próbkę, wracają do miejsca z urządzeniami stacjonarnymi i przeprowadzają analizę, przekazując wyniki odpowiednim osobom. Operatorzy i personel obsługujący proces dokonują korekty, wprowadzając poprawki np. do systemu dozowania. Jednak wykonywanie analiz przez laboratorium nie jest to zrobione w czasie rzeczywistym. Jest ono również czasochłonne oraz mogą pojawić się błędy nowoczesne technologie w trakcie ich wykonywania. Przykładowo, jeżeli od pobrania próbki z proces aż do uzyskania wyniku minęło 30 minut, to wynik opisuje stan procesu, jaki był 30 minut temu, a nie – aktualny. Zatem wynik może pochodzić od już zepsutej partii produktu. Zauważmy, że gdyby pomiar został zrobiony bezpośrednio w procesie, można wykryć nagłe odchyłki oraz podjąć natychmiastowe działania mogące uratować daną partię produktu.


Ręczne wykonywanie analiz wymaga określonego czasu od pobrania próbki aż do osiągnięcia wyniku


Pomiary bezpośrednio w procesie

Pomiary inline są dostępne dla większości parametrów w przemyśle  spożywczym i mierzą wartości typowe, obecnie analizowane w laboratoriach zakładowych.

Endress+Hauser dostarcza urządzenia, za pomocą których można dokonać pomiarów:

  • Gęstości, oBrix, oPlato, oBaume (zawartość cukru, brzeczki)
  • Stężenia (% części stałych, alkoholu)
  • pH (również elektrodami nieszklanymi)
  • Lepkości
  • Przewodność elektrolitycznej
  • Tlenu rozpuszczonego
  • Chloru
  • Mętności

Podczas uzupełniania analiz laboratoryjnych o pomiary inline (bezpośrednio w procesie) trzeba pamiętać, że głównym celem takich działań jest wspólne podejście do  krytycznych punktów pomiarowych, dotyczących bezpieczeństwa i jakości żywności.

Wiele parametrów w jednym urządzeniu

Często pomijanym faktem przez wielu inżynierów procesów jest możliwość bezpośredniego użycia urządzeń do realizacji więcej niż jednego pomiaru. Przykładowo, przepływomierz Coriolisa, oprócz mierzenia przepływu może także służyć do kontroli jakości. Z racji tego, że posiada on wbudowaną, dodatkową funkcję pomiaru gęstości, może ona być wykorzystana do przeliczenia na skalę stopni Brixa lub Plato już w samym urządzeniu – a to daje informację o jakości produktu. Możliwy jest także bezpośredni pomiar lepkości. Zatem jedno urządzenie może w tym samym czasie wskazywać aż 5 mierzonych wartości.

                    
Pomiary inline realizowane bezpośrednio w procesie dają natychmiastową informację

Dowiedz się więcej - https://eh.digital/49OKGxn

źródło: artykuł sponsorowany Endress+Hauser Polska
fot. Endress+Hauser Polska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ