PoLoPo przekształca zwykłe ziemniaki w małe biofabryki białka
Izraelska firma PoLoPo, pionier w dziedzinie rolnictwa molekularnego, przedstawiła swój innowacyjny sprzęt, który zmienia ziemniaki w zaawansowane biofabryki białka. Platforma SuperAA, będąca pierwszym krokiem w produkcji białek w powszechnie uprawianych roślinach, obecnie umożliwia wytwarzanie zarówno natywnego białka ziemniaka (patatyny), jak i białka jajecznego (owalbuminy), za pomocą zastrzeżonych technik inżynierii metabolicznej.
Dzięki SuperAA, ziemniak staje się mikro-biofabryką produkującą docelowe aminokwasy bezpośrednio w roślinie i magazynującą je w bulwach. Po osiągnięciu odpowiedniej wielkości, bulwy są zbierane, a następnie ich białka są ekstrahowane i suszone do postaci proszku. Tak uzyskany proszek może być łatwo włączony do wielu produktów spożywczych.
Owalbumina produkowana przez PoLoPo oferuje przemysłowi spożywczemu niedrogą alternatywę. Oczekuje się, że globalny rynek proszku owalbuminowego osiągnie wartość 36 miliardów dolarów do 2032 roku, napędzany rosnącym zapotrzebowaniem konsumentów.
Patatynowy proszek, z kolei, znajdzie zastosowanie jako białko wolne od alergenów w różnorodnych produktach, takich jak roślinne zamienniki mięsa i nabiału, pieczywo, płatki śniadaniowe, przekąski, napoje, odżywki sportowe i nutraceutyki. Wysokobiałkowe ziemniaki mogą również poprawić bezpieczeństwo żywnościowe w regionach dotkniętych niedożywieniem.
Firma PoLoPo zamierza szukać partnerów, którzy pomogą wprowadzić tę technologię na rynek. W 2023 roku PoLoPo zamknęła rundę finansowania typu pre-seed na kwotę 2,3 miliona dolarów od czołowych inwestorów w technologie spożywcze, co umożliwiło szybki rozwój linii produkcyjnej z ziemniaków na białko. Firma zdobyła już wiele nagród za innowacje i jest doceniana za potencjał wpływu na przemysł spożywczy.
Komentarze