Partner serwisu
01 października 2024

Wszystkie spółki DANONE w Polsce dołączają do ruchu B Corp

Kategoria: Aktualności

Grupa spółek DANONE z elitarnym certyfikatem dla organizacji wykorzystujących biznes do działań na rzecz społeczeństwa i środowiska.

Wszystkie spółki DANONE w Polsce dołączają do ruchu B Corp

Wszystkie podmioty wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce dołączyły właśnie do międzynarodowego ruchu Benefit Corporations i otrzymały certyfikat B Corp. W restrykcyjnym procesie zewnętrznej weryfikacji osiągnęły imponujący wynik 108,7 punktów, dzięki czemu grupa spółek DANONE zrealizowała zobowiązanie o certyfikacji wszystkich swoich spółek do końca 2025 r. znacznie przed czasem. Przyznanie tej prestiżowej formy weryfikacji spółkom Nutricia  i Żywiec Zdrój, a także recertyfikacja spółki Danone, potwierdza ich zaangażowanie w wykorzystanie biznesu jako narzędzia do wdrażania pozytywnych zmian społecznych i środowiskowych. 

Ruch Benefit Corporations jest tworzony przez firmy realizujące strategię zrównoważonego rozwoju i używające siły biznesu do pozytywnego oddziaływania na świat, gotowe podejmować innowacyjne, często pionierskie kroki. Organizacja certyfikująca B Lab bada, jaki wpływ dana organizacja generuje we wszystkich obszarach działalności i wobec wszystkich interesariuszy, tj. weryfikuje wyniki firmy w takich obszarach jak: ład korporacyjny, pracownicy, społeczności, środowisko, konsumenci. 

Transparentny i restrykcyjny

Aby otrzymać certyfikat firma musi przedstawić swoje standardy działania oraz konkretne dowody na to, że poprzez swoją działalność pozytywnie wpływa na otaczającą ją rzeczywistość. Następnie jest to sprawdzane w zewnętrznym restrykcyjnym procesie weryfikacji, trwającym od kilku do kilkunastu miesięcy, którego wyniki są publicznie dostępne. Wydanie certyfikatu przez organizację certyfikującą jest zatem potwierdzeniem, że prowadzona działalność biznesowa przyczynia się do poprawy sytuacji społeczności czy środowiska, w którym funkcjonuje dana organizacja. Certyfikat jest przyznawany na 3 lata, a jego przyjęcie jest także zobowiązaniem do podejmowania kolejnych działań, które uczynią zarówno biznes, jak i świat lepszym.  

Przyznanie certyfikatu spółkom DANONE oznacza, że Nutricia jest pierwszym w Polsce producentem żywności specjalnego przeznaczenia medycznego oraz mlek modyfikowanych i żywności dla niemowląt i małych dzieci posiadającym ten certyfikat. Żywiec-Zdrój stał się zaś pierwszym producentem wody i napojów posiadającym certyfikat B Corp. Pozytywne zakończenie procesu recertyfikacji przez spółkę Danone, która znacząco poprawiła swój wynik z 2022 r. , sprawiło, że jest ona największą  spółką z sektora spożywczego (kategoria Food Sector Industry) posiadającą certyfikat B Corp.

 – Dołączenie wszystkich spółek DANONE do ruchu Benefit Corporations, zrzeszającego światowych liderów ESG, to dla nas ogromne wyróżnienie, poświadczenie, że na co dzień dbamy o zrównoważony rozwój w każdym wymiarze naszego działania, realizujemy naszą strategię i mamy na to konkretne, zweryfikowane dowody. To także zobowiązanie, że będziemy nadal podejmować aktywności, mające pozytywny wpływ na ludzi, w tym społeczności lokalne, środowisko, w którym żyjemy, monitorować łańcuch dostaw, oferować produkty i usługi, wspierające konsumentów w codziennym życiu, a także tworzyć przyjazne miejsca pracy, a nasze wartości i wysokie standardy nie zejdą na dalszy plan. Jesteśmy przekonani, że podołamy temu wyzwaniu, bowiem wpisuje się ono w łączące spółki DANONE strategię zrównoważonego rozwoju „Drogę Pozytywnego Wpływu”, misję niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe, a także wizję One Planet. One Health – mówi Paweł Piątek, dyrektor zarządzający grupy spółek DANONE w Polsce. 

Precyzyjna odpowiedź na największe wyzwania 

B Lab, czyli wyspecjalizowana w zakresie oceny czynników ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) organizacja certyfikująca, doceniła spółki DANONE za zrównoważone zarządzanie, portfolio produktowe oraz realizację działań, będących odpowiedzią na realne potrzeby polskiego społeczeństwa i wyzwania środowiskowe. Wyrazem takiego podejścia jest m.in. fakt, że spółki Nutricia  formalnie wprowadziły do umowy spółki zapisy, iż ich celem jest dążenie do osiągnięcia długofalowego sukcesu gospodarczego poprzez prowadzenie działalności gospodarczej w sposób, który wywiera istotny pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko, rozumiane jako całość. Na taki progresywny krok zdecydowało się do tej pory jedynie kilka firm w Polsce. 

Podczas procesu certyfikacji z uznaniem patrzono także w stronę modelu biznesowego i portfolio produktowego Nutricia. Produkty specjalistyczne, takie jak żywność specjalnego przeznaczenia medycznego oraz oferowane przez grupę spółek usługi opieki domowej stanowią 14,5% całkowitych przychodów firmy w Polsce.

– Jako Nutricia od ponad 120 lat oferujemy najlepszą opiekę żywieniową w najwrażliwszych momentach życia. Naszą misją jest niesienie zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. W procesie certyfikacji osiągnęliśmy maksymalną liczbę punktów w zakresie takiego prowadzenia biznesu, które maksymalizuje pozytywny wpływ na zdrowie i dobrostan pacjentów i konsumentów, co podkreśla zaangażowanie w tworzenie asortymentu o pozytywnym i trwałym wpływie na zdrowie beneficjentów. Przyznanie certyfikatu B Corp napawa nas dumą, jest także poświadczeniem, że naszą misję realizujemy skutecznie. I na tym nie poprzestaniemy – podkreśla Artur Ludwiczak, dyrektor zarządzający Nutricia Polska. Ponadto wszystkie fabryki DANONE w Polsce uzyskały certyfikację FSSC 22000 oraz ISO 9001, będące potwierdzeniem wysokich standardów jakości i zarządzania bezpieczeństwem żywności.

Łańcuch wartości w centrum uwagi 

DANONE doceniono także za działalność z poszanowaniem środowiska. Pod uwagę wzięto m.in., że wszystkich fabrykach wdrożono standardy zarządzania środowiskowego ISO 14001 i, że wszystkie one korzystają wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE). Nie bez znaczenia jest także realizacja ambitnych celów dekarbonizacyjnych (zgodnych z SBTI) w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, co stanowi część globalnej strategii klimatycznej Danone Climate Transition Plan. 

Z uznaniem B Lab spotkał się także fakt, że w DANONE wyjątkową uwagę przykłada się do lokalnego pozyskiwania surowców. W przypadku mleka już teraz odsetek ten wynosi 100%. Doceniono również programy wsparcia i programy edukacyjne, które spółki DANONE oferują swoim partnerom, m.in. dostawcom mleka. Już teraz 100% rolników dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mlecznych Danone przeszło audyt poziomu wdrożenia praktyk z zakresu rolnictwa regeneratywnego.

– Recertyfikacja B Corp spółki Danone jest dla nas szczególnym powodem do dumy, obiektywnym potwierdzeniem, że w realizację podjętych trzy lata temu zobowiązań angażujemy się wyjątkowo mocno. Bycie w gronie liderów odpowiedzialnego społeczne i środowiskowo światowego biznesu przez ten okres było nie tylko zaszczytem, ale także motywacją do podejmowania kolejnych działań. W kolejnych latach równie wymiernie będziemy korzystać z tego przywileju –  podkreśla Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.  

W DANONE troska o środowisko nie kończy się jednak wraz z zakończeniem procesu produkcji. W fabrykach w Polsce osiągnięto zerowy poziom odpadów na wysypisko, co jest istotnym krokiem w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Spółki angażują się także w inicjatywy mające na celu zwiększenie recyklowalności opakowań, tj. Polski Pakt Plastikowy, oraz zmniejszenie ich wpływu na środowisko, m.in. przez projektowanie opakowań zgodnie z zasadą "design for recyclability". Fabryka serków i jogurtów Danone w Bieruniu zrealizowała zaś pionierski projekt recyklingu opakowań postkonsumenckich z polistyrenu, a na opakowaniach produktów Actimel miejsce etykiet zajęła instrukcja dot. ich segregacji. Zmieniły się także opakowania Żywiec Zdrój – nie tylko obniżono ich wagę, ale także zamieszczono na nich oznaczenia dot. segregacji. Spółka podjęła także działania zakresu optymalizacji transportu gotowego produktu.

– Niezmiernie cieszy nas fakt, że rozszerzamy grono B Corpów, poprzez dołączenie do niego od lat zaangażowanej w działania na rzecz ludzi i środowiska spółki Żywiec Zdrój. Tym samym zobowiązujemy się do dalszego prowadzenia biznesu tak, by poodejmowane przez nas inicjatywy wywierały pozytywny wpływ na świat, w którym funkcjonujemy – dodaje Marek Sumiła. 

Przykładem działań jest choćby promowanie diety fleksitariańskiej, m.in. poprzez obecność w portfolio Danone roślinnych alternatyw dla produktów mlecznych pod marką Alpro, co przez B Lab zostało docenione jako innowacyjny model biznesowy. Z kolei eksperci zainicjowanego przez grupę spółek DANONE w 2023 roku Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy Żywność dla Przyszłości, koncentrują się m.in. na łączeniu tematów zdrowia i odpowiedniego żywienia z troską o środowisko i bezpieczeństwo żywnościowe. 

Zrównoważony rozwój na zewnątrz i wewnątrz  

Już teraz spółki DANONE realizują szyte na miarę potrzeb społeczności projekty, na które tylko w ciągu ostatnich 20 lat, przeznaczono ponad 111 mln zł . Te inicjatywy wytyczają kierunek rozwoju w zakresie ESG, to m. in. program „Po stronie natury” czy „Akademia Pozytywnego Wpływu” dla start-upów. Angażują się także w pomoc najbardziej potrzebującym, m.in. poprzez współpracę z Bankami Żywności, gdzie tylko w 2022 r. przekazano produkty warte ponad 4,26 mln zł. Fundacja Nutricia od ponad ćwierć wieku prowadzi natomiast działania podnoszące świadomość roli prawidłowego żywienia na różnych etapach życia człowieka, wspiera też badania naukowe w tym zakresie. W aktywności na rzecz społeczności, za pośrednictwem programu wolontariatu „Hope” może włączyć się każdy z pracowników.  

B Lab docenił również fakt, że firma dba o swoich pracowników, m.in. poprzez wysokie standardy dbałości o  ich zdrowie i bezpieczeństwo, oferując szerokie możliwości rozwojowe i pakiety benefitów, w tym prywatną opiekę zdrowotną dla nich i ich rodzin. Większość stanowisk menedżerskich w firmie zajmują kobiety, co świadczy o zaangażowaniu DANONE w promowanie równości płci.

– Doceniony przez B Lab sposób prowadzenia biznesu towarzyszy nam od początku działalności w Polsce, czyli ponad 30 lat. Jest bowiem wyrazem realizacji podwójnego zobowiązania na rzecz równoległego rozwoju społecznego i gospodarczego, zapoczątkowanego w latach 70. XX w. przez ówczesnego właściciela organizacji, Antoine’a Ribounda, słowami „odpowiedzialność firmy nie kończy się w drzwiach biura czy bramie fabryki”. To zdanie przyświeca nam na co dzień, czego potwierdzeniem jest właśnie zakończona certyfikacja B Corp – podsumowuje Paweł Piątek, dyrektor zarządzający grupy spółek DANONE w Polsce. 

Konsekwentną realizację założeń związanych z równoczesnym rozwojem społecznym i gospodarczym przez grupę spółek DANONE potwierdzają także dane przedstawione w ostatnim raporcie ESG . W latach 2021-2022, pomimo wyzwań związanych z pandemią Covid-19, wojną w Ukrainie czy inflacją, DANONE zrealizował w Polsce strategię ESG w pełnym zakresie. Wartość dodana wygenerowana przez spółki dla polskiej gospodarki była wyższa niż osiągnięta w roku 2020  i wyniosła 3,6  mld zł. W roku 2024 spółki grupy otrzymały Złote Listki Polityki czy zajęły topowe miejsca w rankingach ESG. 

źródło: informacja prasowa DANONE
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ