Partner serwisu

Przewidzieć uszkodzenie

Kategoria: Utrzymanie ruchu

Nowoczesne podejście do utrzymania ruchu obejmuje różne zagadnienia, m.in. nowoczesne metody eksploatacji maszyn i urządzeń wspartej na analizie niezawodnościowej [6]. Jednym ze sposobów prowadzenia eksploatacyjnej diagnostyki maszyn jest metoda wibroakustyczna wykorzystująca drgania i dźwięki powstające w trakcie działania maszyn i urządzeń.

Przewidzieć uszkodzenie

W pierwszej części artykułu przedstawiono strategie eksploatacyjne, omówiono specyfikę eksploatacji i diagnostyki maszyn w przemyśle spożywczym oraz przedstawiono wibroakustyczne metody diagnozowania maszyn.

 

Strategie eksploatacji maszyn

                Służby utrzymania ruch w celu podniesienia efektywności działania parku maszynowego mogą działać według różnych strategii eksploatacyjnych. Mogą to być działania reaktywne, prewencyjne, predykcyjne i proaktywne, przy czym istotnym zagadnieniem jest przyjęcie odpowiednich proporcji w stosowaniu tych działań. Optymalne zestawienie różnych strategii postępowania jest podstawą strategii wspartej na niezawodności.

                Strategia eksploatacji wsparta na niezawodności jest fuzją różnych strategii eksploatacyjnych przy czym główna rolę odgrywają strategie predykcyjna i proaktywna, które mają zapobiegać występowaniu i powtarzaniu się uszkodzeń lub problemów eksploatacyjnych w przyszłości. Jednym  z podstawowych fundamentów strategii predykcyjnej jest diagnostyka maszyn i procesów mająca na celu dostarczenie informacji niezbędnych do przeciwdziałania powstaniu nieprzewidzianych awarii i przestojów.

 

 

Cały artykuł został opublikowany w nr 2/2014 magazynu "Agro Przemysł"

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ