Partner serwisu
14 marca 2025

Prof. Fryzego zawdzięczamy... krowie

Kategoria: Agro Przemysł

Co ma wspólnego krowa z początkami Politechniki Śląskiej? Można powiedzieć, że to właśnie krowa związała losy prof. Stanisława Fryzego z utworzonym w 1945 roku Wydziałem Elektrycznym, jednym z czterech pierwszych wydziałów Politechniki Śląskiej. Z okazji jubileuszu 80-lecia uczelni, pracownicy wydziału wspólnie z wychowankami wybitnego profesora, prywatnie miłośnika nabiału, postanowili w niekonwencjonalny sposób przybliżyć barwną postać oraz dorobek naukowy twórcy teorii mocy.

Prof. Fryzego zawdzięczamy... krowie

Prof. Stanisław Fryze, jeden z najbardziej znanych profesorów Politechniki Lwowskiej, przybył do utworzonej zaledwie rok wcześniej Politechniki Śląskiej w czerwcu 1946 roku. Był jednym z profesorów lwowskich, którzy ukształtowali uczelnię, tworząc podwaliny wydziałów, programy studiów, prowadząc dydaktykę. Profesor wybrał Gliwice, między innymi ze względu na udostępnione mu warunki lokalowe.

– W Bibliotece Politechniki Śląskiej mamy list pisany ręką profesora ołówkiem, w którym w styczniu 1946 roku prosi rektora o przydzielenie willi z pomieszczeniami dla krów, które chce przywieźć ze Lwowa, a to dlatego, że słyszał, że na Śląsku nie ma nabiału – mówi dr inż. Rafał Setlak, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Pracownicy wydziału postanowili w niekonwencjonalny sposób przybliżyć postać profesora Fryzego, który rzeczywiście przyjechał do Gliwic z krową. Nawiązując do słynnej wystawy plenerowej Cow Parade, w ramach której w blisko stu miastach na świecie pojawiły się pomalowane przez lokalnych artystów rzeźby krów naturalnej wielkości, Wydział Elektryczny stworzył krowę Fryzego.

– Nas bardzo cieszy, że to jest taki duży, wielkogabarytowy symbol, bo ta nasza krowa jest pokryta łatami z wycinkami artykułu profesora z Przeglądu Elektrotechnicznego, dotyczącego jego najważniejszego dzieła życia, czyli teorii mocy. Tam sobie można te wzory pooglądać, a później wrócić do jego książki – mówi prodziekan Setlak.

Krowa nosi dzwonek z kodem QR odsyłający do filmu promocyjnego o profesorze i jego teorii mocy. Wydział Elektryczny w ramach jubileuszu 80-lecia Politechniki Śląskiej postanowił uczcić pamięć profesora podczas Śniadania z Fryzem, na którym serwowano pożywne kanapki z nabiałem i wspominano jego barwną postać oraz bogaty dorobek naukowy.

– Pan profesor Fryze to postać nietuzinkowa, studiując na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki słyszałem historie o nim chociażby z tego powodu, że jeden z jego wychowanków, którego profesor uważał za swojego najlepszego doktoranta, Stefan Węgrzyn, był właściwie założycielem tego wydziału – mówił prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej. – Pan profesor był znany z niekonwencjonalnych metod prowadzenia pracy badawczej a także nauczania studentów, może właśnie dzięki temu dał podwaliny do budowy Wydziału Elektrycznego i ogólnie Politechniki Śląskiej w takiej postaci, w jakiej dzisiaj się znajduje – dodał rektor.

Anegdoty i opowieści związane ze słynnym profesorem wspominali także jego wychowankowie.

– Profesor Fryze to była wyjątkowa osobowość, człowiek wielkiego formatu, wspaniały dydaktyk – wyliczała prof. Zofia Cichowska, związana wiele lat z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Śląskiej, była asystentka profesora. – To były inne czasy, zamiast Internetu, ekranów, tabletów tylko kreda, tablica i głos profesora, ale na jego wykładach starostowie nie musieli sprawdzać obecności, byli wszyscy. Oprócz teorii zawsze były ciekawe demonstracje dodatkowo okraszane żartami czy życiowymi radami dla studentów – wspominała prof. Cichowska.

Zachęcamy do obejrzenia filmu i do zgłębienia wiedzy na temat teorii mocy prof. Stanisława Fryzego.

 

źródło: Politechnika Śląska
fot. Politechnika Śląska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ