THE ART OF PASTA – MARTINI & MATEO ZIELONKA W LUPO PASTA FRESCA
Makaron to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań na świecie, ale też symbol włoskiego stylu życia. Nic więc dziwnego, że ten motyw kulinarny od lat obecny jest w popkulturze – od sztuki, przez filmy i seriale, aż po modę. To właśnie ta wyjątkowa ikoniczność włoskiej pasty stała się punktem wyjścia do współpracy Martini i Mateo Zielonki. Szef kuchni stworzył autorski, inspirowany marką przepis, którego można spróbować do 9 maja w warszawskiej restauracji Lupo Pasta Fresca. W ramach wspólnych działań „Pasta Man” opowiedział również o makaronie jako kulinarnym symbolu oraz o swoim podejściu do potraw na jego bazie.

MARTINI & PASTA – TWO ITALIAN ICONS
Makaron króluje nie tylko na talerzach – od dawna ma też swoje miejsce w popkulturze. Inspiruje artystów, którzy sięgają po niego jako tworzywo artystyczne, pojawia się w najbardziej kultowych scenach w historii kina, a nawet na wybiegach! Często bywa metaforą prostych przyjemności, które pozwalają czerpać radość z życia. Mówiąc o ikonicznych symbolach włoskości, nie sposób pominąć też Martini. Marka będąca uosobieniem la dolce vita, od ponad 160 lat towarzyszy wyjątkowym momentom, czyniąc nawet z tych codziennych chwil, wyjątkowe doświadczenia. Trudno więc o bardziej naturalne połączenie niż Martini i pasta.
MATEO ZIELONKA INTERPRETUJE MARTINI
Duet ten zinterpetował Mateo Zielonkę – kucharza, który zasłynął z tworzenia makaronów w najróżniejszych kształtach i kolorach. „Pasta Man” na co dzień mieszka w Londynie, gdzie jest szefem kuchni w 180 Studios – przestrzeni eventowej znajdującej się w samym centrum miasta. Na koncie ma dwie książki poświęcone paście, a w mediach społecznościowych śledzi go niemal milion osób.
Przepis, który stworzył Mateo, inspirowany jest niewymuszonym stylem, lekkością i klasą włoskiego brandu. „Martini to ikona – elegancka, z wyjątkowym designem. Moja pasta odzwierciedla te cechy” – zdradza. Tak właśnie powstało ravioli z ziemniakami i wiosennymi szparagami w maślanym sosie. Makaron zachwyca geometrycznymi formami, a w jego kompozycji nie zabrakło akcentu kolorystycznego w postaci charakterystycznej czerwieni Martini.
SZTUKA NA WIDELCU
Kreatywne podejście do pasty to coś, co wyróżnia Mateo – traktuje ją jak płótno, na które przelewa swoje pomysły. Doceniły to m. in. prestiżowe domy mody – Burberry oraz Gucci, dla których stworzył autorskie dania na bazie makaronu. Jak sam przyznaje, zdarza mu się czerpać inspiracje z popkultury czy właśnie z mody. Zapytany o potrawę, której przygotowanie sprawiło mu najwięcej przyjemności, wymienia pastę inspirowaną znanym dziełem Banksy’ego – „Girl with Balloon”. Zaznacza jednak, że jedzenie i gotowanie postrzega bardziej jako rzemiosło niż sztukę. Choć przeglądając jego profili na Instagramie, ciężko nie pokusić się o stwierdzenie, że granice między tymi dwoma światami bywają cienkie.
MARTINI X MATEO ZIELONKA
Makaronu autorstwa Mateo można spróbować w warszawskim Lupo Pasta Fresa – przez najbliższe 2 tygodnie, do 9 maja, będzie gościł w karcie restauracji, a ci, którzy lubią kulinarne eksperymenty we własnej kuchni, mogą odtworzyć ten przepis w domu, według poniższych wskazówek i nie zapominając o idealnym dopełnieniu tego dania, jakim będzie Martini Fiero & Tonic – lekki, orzeźwiający koktajl z nutą pomarańczy, który doskonale podkreśli smak pasty!
Ravioli z ziemniakami i wiosennymi szparagami w sosie masełkowym
Ciasto na makaron:
• 300 g mąki typu 00 do makaronu
• 3 średnie jajka
Kolorowe ciasto na makaron:
• 210 g mąki typu 00 do makaronu
• 90 g drobnej semoliny
• 3 średnie jajka
• 3 łyżeczki suszonego proszku warzywnego (burak – czerwony, fioletowy batat – fioletowy)
Przygotowanie:
Na czystym blacie lub stolnicy ułóż mąkę w formie kopca i zrób wgłębienie w środku (jeśli robisz kolorowe ciasto, teraz dodaj proszek). Wbij jajka do wgłębienia.
Za pomocą widelca rozbij żółtka i zacznij je ubijać, stopniowo dodając mąkę. Kontynuuj mieszanie widelcem, a gdy składniki zaczną się łączyć, przejdź do wyrabiania ciasta rękami. Używając pięści, popychaj ciasto od siebie, a drugą ręką obracaj je o 90 stopni po każdym zagniataniu – wkrótce złapiesz odpowiedni rytm. Wyrabiaj je przez 8-10 minut, aż stanie się gładkie i elastyczne.
Uformuj ciasto w płaski krążek, co ułatwi późniejsze wałkowanie. Owiń je szczelnie folią spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej 30 minut, a najlepiej na całą noc. Odpoczynek sprawia, że struktura ciasta staje się gładsza i bardziej elastyczna, przez co łatwiej je wałkować i formować. Jeśli zostanie ci ciasto, możesz je zamrozić na przyszłość.
Farsz do ravioli:
• 700 g obranych ziemniaków
• 110 g sparzonych i drobno posiekanych szparagów
• 60 g drobno startego sera pecorino
• Skórka z 1 cytryny
• Garść posiekanych liści mięty
Sos:
• 80 g masła, pokrojonego w kostkę
W średniej wielkości garnku zagotuj zimną wodę, dodaj ziemniaki i łodygi mięty. Gotuj do wrzenia, a następnie dobrze posól. Gotuj ziemniaki, aż staną się miękkie i gotowe do rozgniecenia. Odcedź ziemniaki, wyrzuć łodygi mięty. Zgnieć ziemniaki praską do ziemniaków lub tłuczkiem, aby uzyskać gładką konsystencję. Odstaw na kilka minut do ostygnięcia.
Drobno posiekaj liście mięty, a następnie wymieszaj je z pecorino, posiekanymi szparagami i zgniecionymi ziemniakami (jeśli ziemniaki są zbyt ciepłe, liście mięty mogą stracić kolor, więc nie spiesz się). Dopraw do smaku solą morską i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Odstaw mieszankę na co najmniej godzinę, aby ziemniaki wchłonęły smak szparagów i mięty. Sprawdź smak i ewentualnie dopraw.
Teraz możesz przejść do formowania ravioli.
Przygotowania sosu:
W małym garnku na średnim ogniu roztop masło. Mieszaj, tak aby równomiernie się roztopiło, a następnie gotuj, aż nabierze brązowego koloru i poczujesz jego orzechowy zapach. Zdejmij garnek z ognia i przecedź masło do większego garnka (aby uniknąć przypalonych drobinek, które mogą zepsuć teksturę sosu). Odstaw na bok.
Gotowanie ravioli:
Zagotuj dużą ilość wody w dużym garnku, dodaj sól, a następnie wrzuć ravioli. Gotuj przez około 2 minuty.
W międzyczasie podgrzej talerze. Do brązowego masła dodaj łyżkę wody z gotowania makaronu i postaw na średnim ogniu. Przy pomocy łyżki cedzakowej ostrożnie przełóż ravioli do sosu i delikatnie wymieszaj, aby się połączyły. Dopraw do smaku solą morską i świeżo mielonym czarnym pieprzem.
Na koniec polej oliwą z oliwek i posyp drobno startym parmezanem.
Komentarze