Partner serwisu
01 lipca 2015

Szklane słoiki z metalowymi nakrętkami typu twist-off

Kategoria: Przetwórstwo i napoje

W przemyśle owocowo-warzywnych opakowania szklane wykorzystywane są do przechowywania przetworów, soków oraz past i koncentratów. W przypadku pakowania środków spożywczych  w szklane słoiki istnieje ryzyko migracji substancji chemicznych do żywności z metalowych nakrętek typu twist-off.

Szklane słoiki z metalowymi nakrętkami typu twist-off

 

Nakrętki takie posiadają uszczelnienia wykonane najczęściej z polichlorku winylu, który aby posiadał odpowiednie właściwości użytkowe musi być poddany procesowi plastyfikacji. W tym celu do tworzywa sztucznego dodaje się substancje chemiczne nazywane plastyfikatorami, których ilość w tworzywie może wynosić ponad 50%. Najczęściej jako plastyfikatory stosuje się estry kwasu ftalowego, sebacynowego lub adypinowego. Substancje te wykazują duże powinowactwo do żywności tłustej i tym samym mogą się do niej uwalniać w ilościach często przekraczających dozwolone limity migracji specyficznej ustanowione w Rozporządzeniu (UE) nr 10/2011 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością z późn. zm. Uwalnianie się do żywności lub płynów modelowych imitujących żywność poszczególnych substancji, będących składnikami tworzywa lub produktami reakcji rozpadu, nazywamy migracją specyficzną. Limit migracji specyficznej (SML) jest to maksymalna dozwolona ilość substancji w żywności lub płynie modelowym imitującym żywność.

 

Szczególnie duże ryzyko uwalniania się estrów kwasu ftalowego, sebacynowego lub adypinowego do żywności występuje w przypadku produktów spożywczych w zalewie olejowej, takich jak pomidory suszone, karczochy, papryka czy czosnek zapakowanych w szklane słoiki z nakrętkami typu twist-off.

 

Uwalniane do żywności plastyfikatory mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, z uwagi na swoje niekorzystne właściwości toksykologiczne. Należą one do grupy substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego ang. endocrine disrupters i mogą powodować zmiany w homeostazie np. hormonów tarczycy i hormonów płciowych.

 

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ