Partner serwisu
18 sierpnia 2016

Polacy najczęściej kupują soki w kartonach. Jakie są ich ulubione smaki?

Kategoria: Z życia branży

Jak pokazują badania, nadal najchętniej spożywamy soki w kartonie (48,6%) oraz w plastikowych butelkach (25%). Najczęściej kupujemy je do spożycia w domu (92,2%), podczas gdy tylko 5,9% zakupionych soków spożywanych jest w miejscu zakupu (np. restauracja, kawiarnia).

Polacy najczęściej kupują soki w kartonach. Jakie są ich ulubione smaki?

 

Ulubione smaki Polaków to pomarańczowy (24,5%) i jabłkowy (23,1%), Cieszyć może również dość wysokie, trzecie miejsce, soków warzywnych z 17,1% spożyciem. Pod tym względem wyróżniamy się na tle pozostałych krajów w Europie, w których spożycie soków warzywnych jest marginalne. Drugim krajem z wysokim spożyciem soków warzywnych jest Litwa, gdzie jest ono jednak ponad trzykrotnie niższe i wynosi tylko 5,4%.

 

Oprócz Polski wzrost spożycia soków zanotowały również Słowacja, Czechy oraz Rumunia. Kraje te, wraz z Polską oraz Litwą, biorą udział w trzyletniej kampanii edukacyjnej „Soki i musy – witaminy w SMART formie”, finansowanej z budżetu Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej, ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz członków Krajowej Unii Producentów Soków. Na Litwie odnotowany został minimalny spadek (0,6%), który związany jest  z wprowadzeniem euro oraz wysokimi cenami żywności. Oprócz rynków objętych kampanią, wrost spożycia soków odnotowały także Austria, Chorwacja i Węgry.

 

Wyniki badań pochodzą z raportu AIJN.
Źródło: informacja prasowa
Fot. 123rf.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ