Partner serwisu
13 września 2018

AMBRA zwiększa zysk i dywidendę

Kategoria: Aktualności

Rok obrotowy 2017/2018 był okresem przyspieszonej realizacji głównych projektów rozwojowych Grupy AMBRA: nowych win FRESCO Frizzante i rozwoju sieci sklepów CENTRUM WINA. Rekordowe zyski i niskie zadłużenie pozwoliły również na podwyższenie dywidendy.  
 

AMBRA zwiększa zysk i dywidendę

Przychody ze sprzedaży Grupy AMBRA wzrosły o 7,6% dzięki bardzo dobrym wynikom osiągniętym zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. Dynamicznie rosła sprzedaży win FRESCO, zwłaszcza nowych owocowych smaków FRESCO Frizzante o niższej zawartości alkoholu 5,5 proc. oraz nowych formatów opakowań: butelka 250 ml. Sukces rynkowy odniosło także wino musujące CIN&CIN Prosecco, a specjalistyczne sklepy CENTRUM WINA zwiększały sprzedaż nie tylko win, ale również alkoholi mocnych premium , przede wszystkim rozszerzającej się oferty whisky.  
 
Sprzedaż zagraniczna Grupy rosła jeszcze szybciej niż w Polsce. W Czechach i na Słowacji coraz większą popularnością cieszyło się wino musujące MUCHA SEKT, dzięki któremu tempo wzrostu na tym rynku wynosiło ponad 10%. W Rumunii wina musujące ZAREA umocniły pozycję lidera na tym rynku, a sprzedaż wprowadzonej niedawno do sprzedaży brandy ZAREA zwiększyła się ponad 50%. W efekcie przychody z całego rynku rumuńskiego wzrosły o prawie 10%.
 
W parze z sukcesami rynkowymi szły też wyniki finansowe

W 2017/2018 r. Grupa AMBRA wypracowała najwyższy w historii zysk z działalności operacyjnej w wysokości 57,0 mln zł, czyli o 35,7% więcej niż przed rokiem. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wynosił 32,2 mln zł i był o 39,4% wyższy niż w roku ubiegłym.  
 
Z myślą o dalszym podwyższaniu jakości wyrobów prowadzone były prace modernizacyjne w zakładach produkcyjnych w Polsce i w Rumunii. Łączne wydatki na inwestycje wynosiły ok. 14,4 mln zł.
 
Rekordowy wynik finansowy wraz z poprawą wykorzystania kapitału pracującego i wysokimi przepływami pieniężnymi umożliwiają zaproponowanie zwiększonej dywidendy w kwocie 0,68 zł na akcję.

„Z optymizmem patrzymy w przyszłość. Przewidywany dalszy wzrost poziomu zamożności polskiego społeczeństwa oraz zmiany w stylu życia będą stymulować wzrost konsumpcji win i innych alkoholi premium . Mamy ważne atuty, aby sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu: bogate portfolio marek – liderów rynkowych, nowe produkty przygotowane do wprowadzenia na rynek, rozwiniętą sieć sprzedaży, wykwalifikowanych pracowników i mocne podstawy kapitałowe” – stwierdza Robert Ogór, prezes Grupy AMBRA.

źródło: Informacja prasowa
fot. ambra.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ