Partner serwisu
11 grudnia 2018

Wyższa stawka VAT na napoje owocowe uderzy w rolników i przemysł przetwórczy

Kategoria: Przetwórstwo i napoje

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Celem zmian jest uproszczenie systemu stawek podatku VAT. Wprowadzona ma zostać także Wiążąca Informacja Stawkowa, która pozwoli przedsiębiorcom w łatwy sposób uzyskać informację o właściwej stawce VAT.

Wyższa stawka VAT na napoje owocowe uderzy w rolników i przemysł przetwórczy

Zgodnie z uzasadnieniem proponowane zmiany nie powinny mieć charakteru fiskalnego, ich wprowadzenie ma być neutralne dla budżetu, przedsiębiorców i konsumentów. Niemniej jednak stawki na niektóre towary i usługi zostaną obniżone, a inne zaś wzrosną. Np. podwyższona ma zostać stawka VAT na owocowe napoje bezalkoholowe - niegazowane, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego, z obecnych 5% do 23%. Ta konkretna zmiana wydaję się być wyjątkowo niekorzystna społecznie, ponieważ nie jest dobra dla polskich producentów nektarów i napojów owocowych, może negatywnie wpłynąć na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych Polaków, ale przede wszystkim uderzy w interesy polskiego sadownictwa, które stanowi zaplecze przemysłu spożywczego.

Spadnie jakość oferowanych na polskim rynku napojów poprzez zmniejszenie zawartości soku do poziomu porównywalnego ze średnią europejską (a więc o ok. 50%), a tym samym eliminację z tych produktów cennych składników spożywczych (błonnik, naturalne witaminy i minerały). Nieopłacalna stanie się także produkcja tradycyjnych i cennych żywieniowo produktów, takich jak nektar z czarnych porzeczek, z którego to owocu, z uwagi na wysoką kwasowość, nie można wyprodukować soku 100% bez dodatku cukru.

Istotnie ograniczone zostanie zapotrzebowanie przemysłu napojowego na owoce i warzywa z polskich upraw (nawet o 75% ilości przeznaczonej do produkcji napojów) w wyniku spadku konsumpcji ze względu na wrażliwość cenową konsumentów w kontekście tego typu produktów, a co za tym idzie i produkcji. Według aktualnych danych ilość skupywanych owoców i warzyw, spadnie o ok. 190.000 ton, z czego 123.500 ton przypadnie na jabłka.

Podwyższenie stawki VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku wpłynie niekorzystnie także na odżywianie się Polaków. Dane dotyczące konsumpcji europejskiej oraz analiza zachowań konsumenckich oparta na badaniach przeprowadzanych przez uznane ośrodki potwierdzają, że zmniejszone spożycie napojów owocowych przekłada się na większe spożycie napojów bezalkoholowych gazowanych, a nie soków 100%, czy wody.

Konfederacja Lewiatan dostrzegając potrzebę ujednolicenia i uproszczenia systemu stawek VAT postuluje o wnikliwą analizę skutków proponowanych zmian i zwrócenie uwagi, że niektóre zmiany mogą mieć wyjątkowo niekorzystne skutki dla konsumentów, przedsiębiorców i rolników.

źródło: konfederacjalewiatan.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Kamil
2018-12-11
Kolejny pomysł który uderza tak naprawdę w kogoś innego! Mam nadzieję, że ktoś coś z tym zrobi i pokaże rządzącym że nie może być na to zgody
uzi
2018-12-14
No i to całkiem mocno, bo co będą pić ci którzy nie mogą pic mleka?
azi
2018-12-29
Ja tak samo. Naprewde nie rozumiem tego pomysłu. To już lepiej na papierosy i alko podnieść.
solik
2018-12-30
Już się dzieje. Nawet petycja jakaś w sieci krąży
nuki
2019-01-07
moga palić papierosy i pić alko, bo co im pozostanie?
nuki
2019-01-07
moga palić papierosy i pić alko, bo co im pozostanie?
Wiktor
2018-12-11
Moi znajomi mają dzieci na diecie niskobiałkowej, nieraz że teraz płacą za te mleka i napoje roślinne kosmiczne pieniądze to jeszcze im dowalą 20%
leszek
2018-12-20
Łapcie do podpisu: Podpiszcie https://www.petycjeonline.com/nie_dla_podniesieniu_vat_na_napoje_rolinne?fbclid=IwAR0Uey0rvs59eEcxoXj4eSml2sJSesisO8usA0DWbM-U2yiiV8L2u5ewHTg
anton
2018-12-20
Dzięki, przynajmniej coś można w tej sprawie zrobić więcej niż tylko komentować.
daniko
2019-01-01
Podpisane!
rodok
2018-12-29
Dobrze ze ktoś o tym pomyślał. Podpisane ze tak powiem.
piko
2019-01-07
Ja też, tylko nie rozumiem tego, że w ogóle ktoś wpadł na pomysł podniesienia vatu na produkty mleczne.
celo
2019-01-07
no to koniec kawki z mlekiem, kakaaa itp.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ