Partner serwisu
12 grudnia 2018

Wzrost produkcji unijnych jabłek

Kategoria: Przetwórstwo i napoje

Według danych zaprezentowanych przez analityków Banku BGŻ BNP Paribas, w bieżącym roku produkcja jabłek osiągnęła poziom 13,11 mln ton, a więc w ujęciu roku jest to więcej o 41,7% i o 15,2% w odniesieniu do średniej pięcioletniej.

Wzrost produkcji unijnych jabłek

W 2018 roku w porównaniu do roku poprzedniego, spory wzrost produkcji jabłek zaobserwowano względem roku poprzedniego w większości krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza na Łotwie o 25%, Portugalii o 15%, Słowacji o 12% oraz w Hiszpanii o 1,5%.

Natomiast w Polsce wytworzono 4,81 mln ton jabłek, a więc 37% łącznej unijnej produkcji w obecnym sezonie. W związku z tym, jest to 80% wzrost produkcji w skali roku, a także o 37% w ujęciu średniej pięcioletniej. Oznacza to utrzymanie pozycji lidera w produkcji tych owoców na terenie Unii Europejskiej.

Zaraz za Polską znalazły się Włochy z 2,23 mln ton, tj. zwyżka odpowiednio o 31,3% i 3,2%, a także Francja z 1,47 mln ton, czyli to wzrost o 3,7% w obrębie roku, ale za to spadek o 3,2% względem średniej pięcioletniej. Z kolei Niemcy uzyskali produkcję jabłek w granicy 0,93 mln ton, a zatem jest to więcej niż w zeszłym roku o 56% oraz o 3,25% wobec średniej pięcioletniej.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ