Partner serwisu
03 stycznia 2019

Aura sprzyja wegetacji owoców z drzew

Kategoria: Przetwórstwo i napoje

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny, okres wegetacji drzew owocowych charakteryzował się raczej korzystnymi warunkami atmosferycznymi, przy czym głównym negatywnym czynnikiem było zbyt małe uwilgotnienie gleby.

Aura sprzyja wegetacji owoców z drzew

Miniony rok odznaczył się wyjątkową obfitością plonowania większości gatunków drzew owocowych. Jednakże zbiory odbyły się o dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Niestety problem z przechowywaniem owoców i brak chętnych do pracy przy zbiorze, przez co część owoców nie została zebrana. W związku z tym, zbiory owoców z drzew były większe niż rok wcześniej o 70% i wyniosły 4,5 mln ton.

Samych jabłek w omawianym czasie zostało zebranych 4 mln ton, co w ujęciu roku daje wzrost o 64%, a gruszek o 65% do 90 tys. ton. Również śliwek było ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, czyli 11 tys. ton. Za to w przypadku wiśni zwyżka wyniosła 300%, tj. 200 tys. ton, ale z uwagi na niskie ceny w skupie i małą opłacalność produkcji część owoców pozostała niezebrana. Również czereśni było zebrane trzykrotnie więcej, tj. 60 tys. ton.

Natomiast pozostałych owoców, a zatem moreli, brzoskwiń i orzechów włoskich zebrano w sumie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim, a więc 22 tys. ton.

źródło: nawozy.eu
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ