10 stycznia 2019

Genetyczna modyfikacja zwiększa wzrost roślin o 40%

Kategoria: Przetwórstwo i napoje

Amerykańscy naukowcy opracowali odmianę roślin tytoniu, które mogą być większe nawet o 40% normalnie.

Genetyczna modyfikacja zwiększa wzrost roślin o 40%

Ich zdaniem to sposób przezwyciężenia naturalnych barier w procesie fotosyntezy, które ograniczają wydajność upraw. Poza tym, uważają, że metoda ta może być stosowana do znacznego zwiększenia plonów z istotnych upraw, w tym ryżu i pszenicy.

Podczas gdy stosowanie nawozów sztucznych, pestycydów i mechanizacji zwiększyło plony w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, ich potencjał wzrostu w przyszłości jest ograniczony. Dlatego naukowcy coraz częściej chcą poprawić proces fotosyntezy jako sposób na zwiększenie produktywności roślin uprawnych.

Podczas gdy rośliny wykorzystują energię słoneczną do przekształcania dwutlenku węgla i wody w cukry, które napędzają wzrost rośliny, etapy chemiczne związane z wytwarzaniem niektórych toksycznych związków faktycznie ograniczają potencjał uprawy. Te toksyny są z kolei przetwarzane przez roślinę, ale kosztuje to cenną energię rośliny, która mogłaby zostać wykorzystana do zwiększenia plonów. W związku z tym, naukowcy postanowili opracować sposób obejścia tego problemu.

Do swoich badań, naukowcy wybrali rośliny tytoniu, ponieważ są łatwe i szybkie do modyfikacji. Obecnie planuje się wykorzystanie tego odkrycia do zwiększenia plonów soi, ryżu, ziemniaków i pomidorów.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ