Partner serwisu
19 lutego 2019

Nie tylko krótsze przezbrojenia, czyli o korzyściach z metody SMED

Kategoria: XI Konferencja Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym

Na linii technologicznej do selekcji, oczyszczania i mrożenia warzyw oraz owoców wykonaliśmy przezbrojenie o godzinę krócej niż do tej pory, co gwarantowało uwolnienie ok. 6% mocy produkcyjnych dziennie i dodatkowe 20 godzin pracy na miesiąc. To z kolei przekładało się na 175 ton dodatkowego przerobu w miesiącu.

Nie tylko krótsze przezbrojenia, czyli o korzyściach z metody SMED

Chcąc to wyjaśnić przedstawię jeden z przykładów naszych realizacji, dla klienta z branży spożywczej. Zgłosił się z prostym problemem: „Panowie, za długo trwa u mnie proces mycia maszyn, czy jesteście wstanie coś z tym zrobić?”.

Problem. Długi proces mycia, ale nie tylko…

Oczywiście zaczęliśmy dopytywać głębiej, dlaczego jest to aż tak istotne. Okazało się, że sam proces mycia to jeden z elementów przezbrojenia całej linii technologicznej do selekcji, oczyszczania i mrożenia warzyw oraz owoców. Trwał on od 3 do 4 godzin i średnio wykonywany był raz dziennie. O ile poza sezonem długi czas nie stanowił problemu, to w sezonie mógł nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jakie dokładnie? Firma zlokalizowana na jednej z mniejszych wsi na wschodzie Polski, największy zakład w okolicy, zatrudniający większość lokalnych pracowników. Największy odbiorca warzyw i owoców od pobliskich rolników, którzy często byli spokrewnieni z załogą. To od wydajności całego zakładu zależało, jak duża liczba produktów może być przetworzona. Jak się można domyślać, długi czas przezbrojenia wpływał na obniżenie produkcji, przez co nie można było przyjąć większej liczby towarów. Powodowało to, że firma mogła nie wykorzystać w pełni swojego potencjału w sezonie i dużo stracić finansowo. Zakład w takim położeniu mógł zwolnić część załogi i ograniczyć wpływy dla rolników. W konsekwencji, sytuacja regionu mogła się – „delikatnie mówiąc” – pogorszyć.

Postawione przed nami zadanie okazało się nie tylko zwyczajną realizacją, ale także prawdziwym wyzwaniem.

O tym, jak firma Lean Action Plan poradziła sobie z tym wyzwaniem przeczytacie Państwo w najnowszym numerze magazynu Kierunek Spożywczy.

Przedstawiciel firmy Lean Action Plan – Patryk Cichorczyk – wygłosi również referat „Maksymalizacja wykorzystania maszyn poprzez skrócenie czasu przezbrojenia – jak wygląda to w branży spożywczej i w innych branżach przemysłu”, podczas konferencji Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym, która odbędzie się w dniach 12-13 marca w Wiśle.

XI Konferencja Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym

12 - 13 marca 2019

 Hotel Stok, Wisła

Gospodarz Honorowy - Tyskie Browary Książęce

***********

Więcej informacji o warsztatach i XI Konferencji Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym TUTAJ.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ