Partner serwisu
10 kwietnia 2019

Kazachstan drugim względem wielkości dostawcą cebuli w Polsce

Kategoria: Aktualności

W 2018 r. Polska nie tylko znacznie zwiększyła wolumen zakupów cebuli na rynkach zagranicznych, ale także znaczące zmiany w pochodzeniu tego importu, o czym informowali analitycy Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPAP).

Kazachstan drugim względem wielkości dostawcą cebuli w Polsce

Kazachstan na przykład nie eksportował cebuli na polski rynek do 2017 r., ale w 2018 r. zajął drugie miejsce w rankingu głównych dostawców, ustępując jedynie Niemcom.
 
Tak więc eksporterzy Kazachstanu zdołali sprzedać w ubiegłym roku aż 7 tys. ton cebuli na polskim rynku. Analitycy rynku wyjaśniają, że sytuacja ta jest wynikiem znacznego spadku produkcji cebuli w Polsce.

Według danych polscy producenci zebrali jesienią tylko 565 tys. ton cebuli, czyli o 15% mniej niż w 2017 r. W związku z tym, polscy importerzy zostali zmuszeni do poszukiwania alternatywnych dostawców cebuli, zwłaszcza w wielu krajach UE produkcja tych warzyw również była mniejsza. 
 
Oprócz Kazachstanu Polska znacznie podniosła wielkość wolumenu import cebuli z Indii do 2,3 tys. ton. Ukraina miała także szansę zwiększyć swoją obecność na polskim rynku cebuli. W 2018 r. ukraińscy eksporterzy wysłali 2,2 tys. ton w tym kierunku w porównaniu z 0,1 tys. ton w 2017 r.
 
Niemniej jednak, Holandia pozostała liderem wśród dostawców cebuli w Polsce. Kraj ten zdołał zwiększyć swoje dostawy z 32,9 tys. ton do 34,8 tys. ton, nawet pomimo spadku własnej produkcji.
 
W sumie w minionym roku Polska sprowadziła 61,5 tys. ton cebuli, czyli o 21% więcej niż w 2017 r. Pod kątem wartości przywóz wzrósł o 40% i osiągnął wartość 70,5 mln zł.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ