23 maja 2019

Mniejsze zbiory jabłek w Polsce

Kategoria: Aktualności

Majowe przymrozki spowodowały realne szkody w sadach jabłoniowych, przede wszystkim w centralnych regionach Polski, gdzie koncentrują się główne wielkości produkcji.

Mniejsze zbiory jabłek w Polsce

Sady z systemami ochrony przed mrozem nie zostały w ogóle naruszone. W ogrodach bez tych systemów, gdzie nie podjęto żadnych działań, potencjalne straty plonów szacuje się na 30-50%.

Oprócz przymrozków w maju, niewystarczające zapylenie z powodu zimnej pogody i nadmierne obciążenie plonem w niektórych sadach w ubiegłym roku miało także negatywny wpływ na zbiory jabłek w Polsce. Również sady jabłkowe zostały częściowo wyczerpane z powodu gorącego lata 2018 r. i suszy. W związku z tym, jeśli zbiory jabłek w Polsce w 2018 r. oszacowano na 4,5 mln ton, a następnie w tym sezonie, biorąc pod uwagę powyższe czynniki, jak również wykorzenienie niektórych starych ogrodów, zbiory jabłek mają spaść do 3,5- 3,7 mln ton.

Poza tym niekorzystna aura może doprowadzić do tego, że jabłonie będą mniej odporne na choroby i szkodniki, a samo jabłko będzie przechowywane gorzej i gorzej transportowane. W związku z tym prawdopodobne jest, że wysokiej jakości jabłka w Polsce będą cieszyć się popytem w przyszłym sezonie.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ