Jak produkowane jest wino bezalkoholowe?
Wino bezalkoholowe coraz bardziej zyskuje na popularności. Wiele osób ma jednak obawy, czy ten pozbawiony procentów trunek smakuje tak samo jak tradycyjne wino i czy posiada podobne właściwości zdrowotne (wspomaganie pracy układu krążenia, zwalczanie wolnych rodników). Uprzedzenia te wynikają głównie z nieznajomości procesu produkcji wina bezalkoholowego. Przedstawiamy szczegóły dotyczące tego, jak wytwarza się wino bez procentów i tłumaczymy, skąd bierze się bogaty aromat, smak i właściwości tego bezalkoholowego napoju.
Czym różni się produkcja wina bezalkoholowego i tradycyjnego?
Produkcja wina bezalkoholowego niewiele różni się od procesu wytwarzania tradycyjnego, zawierającego procenty trunku. Oba napoje robione są z winogron, a dokładniej – soku winogronowego ulegającego fermentacji (proces ten określa się terminem ,,winifikacji”). W przypadku wina bezalkoholowego tradycyjny napój poddawany jest dodatkowo dealkoholizacji, w wyniku której wino traci procenty, zachowując przy tym swój smak, aromat i prozdrowotne substancje (m.in. naturalne przeciwutleniacze – polifenole).
Winifikacja jako podstawa produkcji wina bezalkoholowego
Obiegowa opinia, według której wino bezalkoholowe niewiele różni się od soku z winogron, nie ma nic wspólnego z prawdą. Trunek pozbawiony procentów przechodzi proces winifikacji tak samo, jak tradycyjny, zawierający alkohol napój. Produkcja wina rozpoczyna się od rozdrobnienia miąższu, skórek i pestek owoców. Taka miazga poddawana jest maceracji, a następnie uzupełnia się ją o substancje zatrzymujące rozwój drobnoustrojów i pleśni oraz drożdże, dzięki którym dochodzi do fermentacji alkoholowej.
Rodzaj wina zależy od gatunku winogron oraz dokładnego przebiegu procesu winifikacji. W zależności od tych dwóch czynników po dealkoholizacji otrzymujemy wino bezalkoholowe czerwone, białe, różowe, a przy tym wytrawne, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie.
Proces dealkoholizacji – dla wina bez procentów
Dealkoholizacja polega na usunięciu procentów z wina w procesie ekstrakcji próżniowej. Szczegóły tej procedury chronione są patentami i mogą różnić się w zależności od producentów napoju. Dla procesu dealkoholizacji charakterystyczne jest jednak:
usuwanie alkoholu w niskiej temperaturze, wynoszącej do 30 stopni Celsjusza – dzięki temu wino jest chronione przed nadmiernym odparowywaniem wody, a tym samym utratą smaku i aromatu;
- minimalizowanie czasu przeprowadzenia procedury – dzięki innowacyjnym metodom dealkoholizacja odbywa się w kilka minut;
- wykorzystywanie system utrzymywania aromatu – chroniący wino bezalkoholowe przed zwietrzeniem;
- redukowanie obecności alkoholu do śladowych ilości, nawet do 0,0% zawartości.
Coraz więcej opinii na temat wina bezalkoholowego potwierdza, że to trunek o bogatym smaku i zapachu, który dodatkowo można pić bez ograniczeń i wyrzutów sumienia.
Komentarze