08 lipca 2019

Uprawy zagrożone suszą rolniczą

Kategoria: Aktualności

Jak wskazują eksperci IUNG, w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2019 roku, notuje się wystąpienie suszy rolniczej w Polsce.

Uprawy zagrożone suszą rolniczą

W związku z tym, przeciętna wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, według której ocenia się stan zagrożenia suszą rolniczą była na ujemnym poziomie przez co wyniosła -87 mm. W odniesieniu do wcześniejszego raportu jest to spadek o 50 mm. 
 
Według danych w omawianym czasie najniższe wartości KBW wynosiły od -230 mm do -239 mm i było to na Pojezierzu Lubuskim. Natomiast na zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego niedobory wody sięgały od -160 mm do -230 mm.
 
Z kolei najwyższe wartości KBW zaobserwowano Pojezierzu Mazurskim oraz na południu kraju, gdzie sięgały -110 mm. 
 
Dlatego też susza rolnicza obecnie występuje w uprawach zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu, a także truskawek.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ