Partner serwisu
31 lipca 2019

Protesty rolników w SM Bielmlek. Tadeusz Romańczuk ponownie jej prezesem

Kategoria: Aktualności

Kłopoty finansowe ma spółdzielnia mleczarska Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Około 850 rolników nie może doczekać się zapłaty za mleko dostarczone do niej w czerwcu. Wypłat nie dostało też 180 jej pracowników. Dostali jedynie sms-y, że wypłata się opóźni. Zaległości w opłatach za odebrane mleko sięgają dwóch ostatnich miesięcy. Rolnicy grożą, że zgłoszą sprawę do prokuratury - podaje portal podlaskie24.pl

Protesty rolników w SM Bielmlek. Tadeusz Romańczuk ponownie jej prezesem

Około stu osób pikietowało pod siedzibą Bielmleku. Domagają się pieniędzy za dostawy mleka w czerwcu i lipcu, których spółka im nie wypłaciła. Wypłat nie otrzymało również blisko 200 pracowników.

To nie jest jedyny powód protestu. Rolnicy nie zgadzają się również z decyzją spółdzielni, która od każdego litra mleka podniosła stawkę potrącenia w poczet udziałów w spółdzielni.

Demonstrantom nie podoba się też to, że Bielmlek podniósł wartość swoich udziałów z 50 tys. złotych do 100 tys. złotych. Rolnicy są udziałowcami w spółdzielni, co czyni z nich współwłaścicieli. W przypadku ogłoszenia upadłości, to ich udziały pokryją straty i zobowiązania. A te obecnie są szacowane na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Prezesem spółki został Tadeusz Romańczuk, były wiceminister rolnictwa, przedtem wieloletni prezes tej spółdzielni. Nie spotkał się z protestującymi. Przekazał, że źle się poczuł i trafił do szpitala.

Do protestujących wyszedł pełnomocnik zarządu spółdzielni Piotr Żukowski. Nie potrafił odpowiedzieć na pytanie – kiedy rolnicy dostaną pieniądze za dostarczone mleko. Przyznał, że Bielmlek ma kłopoty finansowe i zalega z wypłatą 5 milionów złotych rolnikom, dodatkowo jest też winien pieniądze niektórym kontrahentom.

Grupa rolników postanowiła zawiadomić prokuraturę w sprawie możliwości popełnienia przestępstw przez zarządzających spółdzielnią. Rolnicy zarzucają władzom spółdzielni między innymi prowadzenie tzw. kreatywnej księgowości w celu zafałszowania faktycznego stanu Spółdzielni.

Zapowiadają złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółdzielnię.

źródło: podlaskie24.pl
Dvgm
2019-07-31
To było do przewidzenia.
Czytelnik
2019-08-07
A przyjechał ratować osm Ozorków i widzę że u was to samo sie dzieje co u nas i kasy nie było i nie będzie
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ