Partner serwisu
22 października 2019

Więcej puławskiego dwutlenku węgla dla przemysłu spożywczego

Kategoria: Aktualności

Grupa Azoty PUŁAWY rozbudowuje ofertę dwutlenku węgla sprzedawanego pod marką ONECON. Wykorzystywany przez przemysł spożywczy gaz powstaje dzięki zagospodarowywaniu nadwyżek pochodzących z przerobu gazu ziemnego. Dzięki zakończonej inwestycji o wartości 35,3 mln zł produkcja technicznego dwutlenku węgla została zwiększona o 150 t/dobę do 370 ton/dobę.

Więcej puławskiego dwutlenku węgla dla przemysłu spożywczego

Przemysł spożywczy wykorzystuje dwutlenek węgla przede wszystkim w napojach. Znajduje on również zastosowanie w procesie mrożenia oraz w nowoczesnej technologii pakowania żywności metodą MAP. Natomiast uzyskiwany z dwutlenku węgla tzw. suchy lód (nazwa handlowa – Coolant) służy m.in. do transportu szybko psujących się artykułów spożywczych. Ponadto jest stosowany w spawalnictwie, ochronie przeciwpożarowej, przy uprawach szklarniowych, jak również w technologiach pakowania w atmosferze ochronnej, w procesie fumigacji, do ekologicznego oczyszczania ścieków oraz do szeregu innych procesów, gdzie niska temperatura oraz gaz wypierający tlen z powierza, mogą mieć zastosowanie. Grupa Azoty PUŁAWY produkuje dwutlenek węgla nieprzerwanie od 1970 r.

– Grupa Azoty PUŁAWY jest nie tylko wieloletnim producentem dwutlenku węgla, ale też jego cenionym dostawcą. Mamy m.in. własny transport w postaci taboru specjalistycznych cystern oraz bazę magazynową o łącznej pojemności prawie 3 tys. ton. Cieszymy się, że możemy teraz poszerzyć naszą ofertę sprzedaży produktu znanego na rynku jako ONECON. – mówi dr Krzysztof Bednarz, prezes zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.

W spółce działa zaplecze laboratoryjno-analityczne składające się dwóch urządzeń badających produkt „online” oraz tradycyjne laboratorium, w którym poza parametrami fizyko-chemicznymi, analizowane są parametry organoleptyczne i mikrobiologiczne istotne z punktu widzenia przemysłu spożywczego. Od 2007 r. dwutlenek węgla pochodzący z Grupy Azoty PUŁAWY podlega certyfikacji w ramach systemu bezpieczeństwa żywności – obecnie jest to Food Safety System Certification 22000.

Spółka posiada też autoryzację takich koncernów jak m.in. Coca Cola, Pepsi Co., Nestle Waters, Heineken i wielu innych. Dostawy ONECON realizowane są zarówno do klientów małych – o konsumpcji do 100 ton, jak też dużych kupujących po kilka tysięcy ton rocznie, z kraju i z zagranicy.

źródło: Grupa Azoty PUŁAWY
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ