Partner serwisu
28 października 2019

Wzrost importu pomidorów na Ukrainie o 22%

Kategoria: Aktualności

W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. Ukraina zakupiła 58,6 tys. ton pomidorów z zagranicy, czyli o 22% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wzrost importu pomidorów na Ukrainie o 22%

Co ciekawe, w pierwszych 9 miesiącach bieżącego roku dane dotyczące importu przekroczyły już całkowitą wielkość zakupów z 2018 r. Warto przypomnieć, że w 2018 r. Ukraina importowała 55,4 tys. ton pomidorów o wartości 37,2 mln USD. Tradycyjnie głównym dostawcą pomidorów na rynek ukraiński była Turcja z 80% całkowitej wielkości przywozu.

Podczas gdy zakup pomidorów rośnie, eksport znacznie spadł. Od 1 października Ukraina wysłała za granicę zaledwie 6 tys. ton pomidorów. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta wyniosła 10,7 tys. ton.
 
Sytuacja eksportowa skomplikowała się w 2014 r., kiedy Ukraina straciła rynek rosyjski z powodu pogorszenia stosunków politycznych i gospodarczych. Do 2014 r. Ukraina dostarczała ponad 55 tys. ton pomidorów rocznie, a głównym celem dla nich była Rosja. Utrata największego rynku produktów szklarniowych doprowadziła do reeksportu przez Białoruś, co stwarza dodatkowe koszty ponownego wydania dokumentów i ryzyko braku płatności.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ