02 grudnia 2019

Dni Przemysłu Mięsnego

Kategoria: Aktualności

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Szymonem Giżyńskim uczestniczyli w 52. Dniach Przemysłu Mięsnego, które odbywały się w Warszawie.

Dni Przemysłu Mięsnego

– To dobre miejsce aby porozmawiać również o problemach, które dotykają branżę mięsną – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister przede wszystkim odniósł się do zagrożeń wynikających z afrykańskiego pomoru świń. Zwrócił uwagę na pojawienie się chorych dzików w dużej odległości od dotychczasowych terenów, gdzie występowała choroba.

– To co się nam nie udało, to przede wszystkim skłonienie myśliwych do, niezbędnego w walce z wirusem ASF, odstrzału dzików – powiedział z naciskiem minister Ardanowski.

Jako kolejne zagrożenie szef resortu rolnictwa wskazał brak zrozumienia przez przetwórców sytuacji rolników.

– Narzekając na postępowanie dużych sieci handlowych wobec was nie zauważacie, że postępujecie identycznie wobec rolników – stwierdził minister.

Szef resortu poinformował również, że dysponuje listą zakładów, które zamiast kupować surowiec od polskich rolników sprowadzają go z zagranicy.

– Brońce swoich interesów, ale szanujcie polskich rolników – apelował minister.

Zapewnił jednocześnie o wsparciu w działaniach na rzecz budowania konsumenckiego patriotyzmu i przestrzegał przed polsko-polską konkurencją na rynkach zewnętrznych.

Zwrócił się również do przetwórców z prośbą o wskazanie tego, co powinno być wspierane w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Podkreślił przy tym konieczność wypracowania wniosków dotyczących rozwiązywania wspólnych problemów branży.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ