Partner serwisu
12 lutego 2020

Izraelskim naukowcom udaje się wykiełkować 2000-letnie nasiona daktyli

Kategoria: Aktualności

Nasiona znaleziono w stanowiskach archeologicznych na pustyni Judejskiej w pobliżu suchego obszaru Morza Martwego, w tym w fortecy na wzgórzu Masada zbudowanej przez króla Heroda Wielkiego w I wieku p.n.e. oraz w starożytnym miejscu Qumran, gdzie odkryto zwoje znad Morza Martwego w latach 40. XX wieku.

Izraelskim naukowcom udaje się wykiełkować 2000-letnie nasiona daktyli

Sześć roślin wykiełkowało się z 32 nasion, które zasiali naukowcy. Ich zdaniem, kiełkowanie tych 2000-letnich nasion Phoenix dactylifera daje wyjątkową okazję do zbadania palmy daktylowej Judei, która była dobrze znana w czasach starożytnych dzięki jakości, wielkości i właściwościom leczniczym jej owoców.

Datowanie radiowęglowe ujawniło, że nasiona użyte w projekcie pochodziły z okresu od IV wieku p.n.e. do II wieku n.e. Późniejsza analiza wykazała, że nasiona miały w sobie skład kilku miejsc, które rozciągały się na wschód aż po dzisiejszy Irak.
 
Uprawa palmy daktylowej w południowej Mezopotamii rozpoczęła się ponad 6000 lat temu, a  wygnańcy, którzy powrócili po upadku imperium babilońskiego w 539 r. p.n.e., mogli przenieść tę specjalistyczną wiedzę i wybrane odmiany do Judei.
 
Za to suche warunki w regionie Morza Martwego mogły pomóc nasionom przetrwać dwa tysiące lat bez utraty zdolności wzrostu.
 
Niektóre nasiona wyprodukowały żeńskie rośliny, które naukowcy będą próbować teraz zapylić z męskiego drzewa daktylowego, który wyrósł z 1900-letniego nasiona w 2008 roku zwanego Matuzalemem.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ