Prognozy światowego eksportu ryżu
Globalny handel ryżem w 2020 r. jest szacowany na 46 mln ton, a więc praktycznie bez zmian w stosunku do poprzedniej prognozy.

Pomimo oczekiwanego wzrostu w 2020 r. światowy handel ryżem pozostaje znacznie poniżej rekordowego poziomu 48,1 mln ton uzyskanego w 2017 r., głównie ze względu na sporo mniejszy import z Bangladeszu, Chin, Nigerii i Sri Lanki. Spadek globalnego handlu ryżem w tych czterech krajach został częściowo zrównoważony zwyżką dostaw na Filipiny w latach 2017–2019, w Afryce Subsaharyjskiej w latach 2017–2020 oraz w Indonezji w 2018 r. i 2020 r.
Co roku przewiduje się, że rozszerzony eksport z Birmy, Kambodży, Chin, Egiptu, Indii, Stanów Zjednoczonych i Wietnamu zrekompensuje z nadwyżką zredukowane przesyłki z Argentyny, Australii, Brazylii, Korei Południowej i Pakistanu. Chiński wywóz kontynuuje szybkie tempo ekspansji, które rozpoczęło się w 2017 r., a spore ilości ryżu są obecnie wysyłane do Afryki Subsaharyjskiej, Afryki Północnej i na Bliski Wschód. Tajlandia w dalszym ciągu traci udział w rynku Afryki Subsaharyjskiej, Azji Południowo-Wschodniej i Chinach, przede wszystkim z powodu niekonkurencyjnych cen. Straci więcej rynków z powodu ściślejszych dostaw.
Eksport Indii zmalał w 2018 r. i 2019 r. w porównaniu z rekordem z 2017 r. , głównie z powodu gwałtownie obniżonej sprzedaży do Bangladeszu i Sri Lanki, ponieważ oba kraje importują aktualnie tylko nieznaczne ilości ryżu, ale również z konkurencji ze strony tańszych ryżu z Chin w Afryce Subsaharyjskiej i Bliski Wschód. Oczekuje się, że wywóz Indii wzrośnie o 13 procent w 2020 r., co jest częściowo odpowiedzią na znacznie słabszy eksport z Tajlandii i wynik większej sprzedaży. Ze względu na bardzo konkurencyjne ceny i duże zapasy wysyłka z Wietnamu stale rośnie od 2017 r., chociaż pozostaje jednak poniżej rekordowego poziomu 7,7 mln ton z 2012 roku. Przewiduje się, że eksport w Ameryce Południowej wyniesie nieco ponad 3 mln ton, czyli o 0,5 mln ton mniej niż rok wcześniej.
Komentarze