Partner serwisu
13 lipca 2020

Grupa Żywiec wdraża ekologiczny transport

Kategoria: Aktualności

Grupa Żywiec oficjalnie rozpoczyna współpracę z OMEGA Pilzno w zakresie ekologicznego transportu. W pierwszym etapie polska firma transportowa będzie dystrybuowała piwo za pomocą czterech dedykowanych samochodów ciężarowych napędzanych skroplonym gazem ziemnym (LNG). Celem wspólnego projektu jest  ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów w dystrybucji piwa.

Grupa Żywiec wdraża ekologiczny transport

Transport ma coraz większy udział w emisji gazów cieplarnianych, odpowiadając za 20-25% światowej emisji dwutlenku węgla. Ze względu na swoją zależność od paliw ropopochodnych, ograniczenie emisji w tym sektorze jest dużym wyzwaniem. Grupa Żywiec nawiązała współpracę w zakresie pilotażu ekologicznego transportu z firmą transportową OMEGA Pilzno. W jej ramach od ubiegłego tygodnia cztery napędzane skroplonym gazem ziemnym (LNG) samochody ciężarowe Iveco obsługiwać będą dystrybucję piwa z browarów w Żywcu oraz Leżajsku.

LNG jest bardziej ekologiczną alternatywą dla innych paliw. Auta nim napędzane przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) o około 20-25% oraz spadku emisji tlenków azotu (NOx) do nawet 85%. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększy efektywność działań spółki, ale przede wszystkim przyczyni się do poprawy jakości powietrza, ograniczając emisję pyłów.

 

Grupa Żywiec jako lider innowacji wybrała pierwsze dostępne na rynku ekologiczne rozwiązanie oparte na 40 tonowych zestawach ciężarowych Omega Pilzno. To unikalne  połączenie ciągników siodłowych napędzanych LNG oraz specjalnych naczep o obniżonej masie własnej. Takie pojazdy dodatkowo wyposażone są w opony o zmniejszonych oporach toczenia. Połączenie obecnie dostępnych, ekologicznych technologii daje realny wpływ na obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co sprawia, że transport staje się o wiele bardziej przyjazny dla środowiska.

Omega Pilzno w swojej ofercie ma 50. pojazdów ciężarowych napędzanych skroplonym gazem ziemnym, które pozwalają na znaczne obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery w porównaniu do ciężarówek wykorzystujących silniki Diesla.

Wspólnie z przewoźnikami Grupa Żywiec już od 2014 roku poszerza swoją ekologiczną i niskoemisyjną dystrybucję, zaczynając od wykorzystywania lekkich naczep. Pilotaż nowoczesnych samochodów napędzanych LNG jest kolejnym działaniem realizującym strategię zrównoważonego rozwoju „Warzymy Lepszy Świat”, w której firma skupia się na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla w produkcji i dystrybucji piwa, ograniczeniu ilości wody wykorzystywanej do produkcji piwa oraz umożliwieniu konsumentom łatwego oddawania butelek zwrotnych bez paragonu w ramach akcji „Daj butelce drugie Ż”.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ