Partner serwisu
20 listopada 2020

Higiena, bezpieczeństwo, jakość…

Kategoria: Aktualności

Higiena i bezpieczeństwo w procesie wytwarzania, współpraca produkcji z kontrolą jakości czy systemy oceny wartości odżywczej produktów spożywczych – to niektóre z tematów poruszanych w panelu wykładowym, który odbył się podczas VII konferencji Bezpieczny Produkt Spożywczy.

Higiena, bezpieczeństwo, jakość…

„Higiena i bezpieczeństwo w produkcji mleczarskiej – co zmieniła „covidowa” rzeczywistość?” – referatem o takim tytule rozpoczął panel Marcin Piwowarczyk, Dyrektor Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie.


Na wstępie prelegent przypomniał o organach nadzorujących wytwarzanie żywności w Polsce. Zaznaczył, że z punktu widzenia Mlekpolu główną rolę w kontroli produkcji odgrywa Główny Inspektorat Weterynaryjny, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności spoczywa przede wszystkim na wytwórcach produktów spożywczych.


Następnie M. Piwowarczyk przybliżył najważniejsze zmiany, jakie spowodował koronawirus w zakładzie w Mrągowie (wdrożono m.in. nowoczesny system pomiaru temperatury). Podkreślał, że branża mleczarska jest dostosowana do wszelkich wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny. Na bieżąco śledzi wytyczne rządu i GIS. Dział jakości SM Mlekpol opracował, a następnie wdrożył dodatkowe procedury, które pozwalają chronić zdrowie i życie pracowników, dostawców i partnerów handlowych.


– Wprowadzone zasady i stosowanie ich od początku naszej działalności sprawia, że mimo coraz większej liczby stwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce, wszystkie z 13 zakładów Mlekpol pracują bez przestojów – podsumował dyrektor Piwowarczyk.

Przyszłość we współpracy produkcji z kontrolą jakości
Bartosz Michałowski z Solution4labs Sp. z o.o. mówił o przyszłości we współpracy produkcji z kontrolą jakości w branży spożywczej.


Przedstawił narzędzie do digitalizacji pracy analitycznej, mówił także o hololensach połączonych z systemem proponowanym przez Solution4labs, które wg. B. Michałowskiego stanowią kolejny krok w przyszłość pracy w laboratoriach.

– To nie jest gadżet, a technologia, która daje przewagę – podkreślał.


– Chcielibyśmy, by analitycy nie musieli w czasie pracy sięgać do komputera czy tabletu. Okulary wyświetlają holograficzne, trójwymiarowe informacje. Możemy patrzeć na próbkę, widząc dodatkowo informacje bez podchodzenia do komputera – mówił prelegent.


Rozwiązanie daje więc pełną mobilność, a co więcej, w urządzeniu niczego nie trzeba dotykać – steruje się nim używając głosu. – Warto też wspomnieć o „szóstym zmyśle”, który uzyskuje analityk noszący hololensy. System można zintegrować z dowolnymi czujnikami w laboratorium czy na linii produkcyjnej. Jeśli czujnik da znać o nieprawidłowości, osoba z okularami natychmiast zobaczy ten alert – dodał Bartosz Michałowski.

System oceny wartości odżywczej
NUTRI SCORE – system oceny wartości odżywczej produktów spożywczych – przybliżyła Anna Żukowska z Danone Sp. z o.o.


NUTRI SCORE – jak podkreślała – jest wiarygodny (oparty na danych naukowych), obiektywny (umożliwia porównywanie produktów ze sobą), zrozumiały (pomaga konsumentom w świadomym wyborze produktów preferowanych w prawidłowo zbilansowanej diecie) i całościowy (ocenia produkt jako całość; stanowi całościowe podsumowanie wartości odżywczej produktu).


– NUTRI SCORE, podsumowując wartość żywieniową produktu, pokazuje, które produkty powinny być preferowane w prawidłowo zbilansowanej diecie, a których spożycie należy ograniczać – mówiła Anna Żukowska.
 


Inteligentna automatyzacja procesów
Panel zakończył referat „Inteligentna automatyzacja procesów wykorzystująca BCM (Condition Monitoring) i BVS (OCR & 1D/2D-code) ma wpływ na stabilność produkcji i jakości produktu”, wygłoszony przez Pawła Jurasa z firmy Balluff Sp. z o.o.
Balluff to jeden z wiodących dostawców wysokiej jakości czujników, systemów identyfikacji oraz rozwiązań sieciowych do wszystkich obszarów automatyzacji produkcji. Od 2019 roku jest członkiem Level 4.0 | Digital Innovation Hub Wrocław.

Dziedzinami ekspertyzy firmy są: niezawodna sensoryka, systemy wizyjne oraz RFID, systemy bezpieczeństwa pracy, rozwiązania do sieci przemysłowych oparte o IO-Link, wizualizacja procesów oraz aplikacje Przemysłu 4.0.

***


VII Konferencja Naukowo-Techniczna Bezpieczny Produkt Spożywczy odbywa się w dniach 19-20 listopada w formule online. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Kierunek Spożywczy oraz portalu kierunekspozywczy.pl.
Honorowym Gospodarzem konferencji jest SM Mlekpol, patronat honorowy sprawuje Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ