Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce – jak wyglądają procedury
Rynek pracy podlega nieustannej zmianie, szczególnie w czasie pandemii. Nadal jednak, pomimo nakładanych obostrzeń związanych z podróżowaniem, sporo pracodawców zatrudnia cudzoziemców i to nie tylko pracowników z bliskiej Ukrainy, ale także z krajów tak odległych jak Filipiny. Dlaczego nadal warto starać się o pracowników z zagranicy i czy faktycznie się to opłaci?

Uproszczone procedury zatrudniania Ukraińców
Wprawdzie Ukraina nie leży w Unii Europejskiej, ale zasady zatrudniania Ukraińców przez polskie firmy są objęte uproszczoną procedurą, dzięki której nie trzeba tygodniami organizować stosu urzędowych dokumentów. Jeśli masz już kandydata do pracy, wystarczy udać się do odpowiedniego Powiatowego Urzędu Pracy i złożyć w nim oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Oryginał oświadczenia musisz przekazać także pracownikowi, który na podstwie tego dokumentu może otrzymać wizę w celu wykonywania pracy.
Co ważne, na mocy oświadczenia możesz zatrudniać Ukraińca tylko przez pół roku w ciągu 12 miesięcy. Jeśli zatem oczekujesz stałej współpracy, po upływie co najmniej 3 miesięcy trwania umowy o pracę możesz starać się o zezwolenie na pracę na tym samym stanowisku, korzystając nadal z uproszczonych zasad.
Więcej informacji znajdziesz pod adresem: https://conquro.pl/zatrudnienie-pracownikow-z-ukrainy-krok-po-kroku-zielone-swiatlo-na-outsourcingu-pracownikow-sezonowych-z-ukrainy-w-dobie-pandemii/
Zatrudnianie pracowników z Filipin i innych krajów Azji
Pracownicy z Filipin zaskarbili sobie przychylność sporej ilości polskich pracodawców. Pamiętajmy, że mieszkańców Azji cechuje wyjątkowa kultura pracy, która czyni z nich pracowników niezwykle solidnych i zaangażowanych w wykonywane obowiązki. Filipiny należą tych państw, których mieszkańcy często borykają się z biedą, dlatego możemy się spodziewać, że Azjaci z tego kraju nie będą mieć wygórowanych oczekiwań finansowych. Co ciekawe, językiem urzędowym jest tu angielski, stąd znacznie mniejsza bariera komunikacyjna na linii pracodawca – pracownik.
Nic zatem dziwnego, że zatrudnianie pracowników z Filipin zyskuje coraz większe zainteresowane wśród właścicieli polskich firm. Zdecydowanym utrudnieniem jest żmudna procedura zatrudniania cudzoziemców z tego kierunku, która trwać może nawet kilka miesięcy. Przede wszystkim pracownik z Filipin musi mieć odpowiednie zezwolenie na pracę albo zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę. Najczęściej potrzebne będzie zezwolenie typu A, dotyczące osób, które podejmują pracę na terenie RP na rzecz przedsiębiorcy, którego siedziba mieści się w Polsce.
Najpierw uzyskaj od Starosty informację o lokalnym rynku pracy (pierwszeństwo pracy przed cudzoziemcami mają Polacy, dlatego potrzebujesz dokumentu potwierdzającego, że w podległym Urzędzie Pracy nie ma zarejestrowanych bezrobotnych, posiadających odpowiednie kwalifikacje na stanowisko, na które chcesz zatrudnić pracownika z Filipin). Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz ze stosownymi załącznikami należy złożyć w podległym Urzędzie Wojewódzkim. Obecnie możesz to zrobić także online, co znacznie ułatwia sprawę. Na odpowiedź musisz jednak czekać 30-60 dni.
Sprawdź więcej na stronie: https://conquro.pl/zatrudnianie-pracownikow-z-azji-filipin-jak-rekrutowac-przez-agencje-pracy/
Plan B – outsourcing pracowników
Jeśli urzędowe formalności przyprawiają Cię o zawrót głowy sprawdź oferty agencji outsourcingowej, która zapewni Ci solidnych i sprawdzonych pracowników z Ukrainy lub Filipin niemalże od ręki, bez zbędnych formalności. Zapytaj o warunki umowy jakie będą korzystne dla Twojego przedsiębiorstwa, a zyskasz czas i pieniądze, a nade wszystko odpowiednich pracowników.
Komentarze