Partner serwisu
21 lipca 2021

Tetra Pak i Stora Enso łączą siły, by potroić możliwość recyklingu kartonów po płynnej żywności w Polsce

Kategoria: Aktualności

W ramach współpracy, która była poprzedzona kompleksowym studium wykonalności, w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce zostanie stworzona wielkoskalowa linia do rozwłókniania kartonów. Linia potroi roczną zdolność recyklingu zużytych kartonów po płynnej żywności w Polsce z 25,000 do 75,000 ton. Pozwoli to na recykling ich całego wolumenu w kraju, a także odzysk surowców z opakowań z innych państw, w tym Węgier, Słowacji, Czech.

Tetra Pak i Stora Enso łączą siły, by potroić możliwość recyklingu kartonów po płynnej żywności w Polsce

Cała inwestycja wyniesie 29,1 mln euro. Stora Enso przeznaczy 17 mln euro na nową linię do rozwłókniania, która pozwoli odzyskiwać włókna celulozowe, podczas gdy Tetra Pak wraz z firmą Plastigram zainwestują łącznie 12,1 mln euro w budowę dodatkowej linii, która pozwoli na odzyskiwanie i osobny recykling polimerów oraz aluminium przy użyciu opatentowanej technologii separacji. Obie linie będą działać od początku 2023 roku.

Oddzielone materiały będą wykorzystywane jako surowce o szerokim zastosowaniu. Włókna z recyklingu zostaną zintegrowane z tekturą z recyklingu Stora Enso. Oddzielone polimery i aluminium otrzymają nowe życie wchodząc w skład produktów takich jak plastikowe skrzynki i folie.


Inwestycja ma przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie krajowym. Będzie również w pełni zgodna ze zbiorem inicjatyw „Europejski Zielony Ład”. Zebrane kartony po żywności płynnej będą zarządzane w sposób przyjazny dla środowiska, przy pełnym wykorzystaniu materiałów pochodzących z procesu recyklingu.

„Kartony po płynnej żywności nadają się do pełnego recyklingu. Obecnie są zbierane i przetwarzane na skalę, którą umożliwia infrastruktura zarządzania odpadami i recyklingu, ale naszym zdaniem można osiągnąć więcej. W całym łańcuchu wartości recyklingu poszukujemy rozwiązań pozwalających na poprawę sposobu recyklingu kartonów i opracowanie rozwiązania skutecznie poddającego recyklingowi wszystkie elementy opakowań, w tym polimery i aluminium. Dlatego jestem bardzo dumny z tej inwestycji, a także z mocnego partnerstwa ze Stora Enso, które umożliwiło ten postęp. Wspólne działanie jest kluczem do realizacji naszego głównego celu – rzeczywistości, w której wszystkie opakowania kartonowe po płynnej żywności są zbierane i poddawane recyklingowi, by nigdy nie stały się odpadami” – mówi Charles Brand, Prezes Tetra Pak na Europę i Azję Środkową.


„Stora Enso dostarcza materiały opakowaniowe produkowane z odnawialnych źródeł. Dzięki tej rozwojowej inwestycji możemy zmierzać w kierunku podniesienia stopnia recyklingu, kluczowego czynnika umożliwiającego działanie biogospodarki o obiegu zamkniętym. Cieszymy się, że możemy połączyć siły z firmą Tetra Pak. Stanowi to kolejny kamień milowy w drodze do w pełni cyrkularnej przyszłości, do której dążymy. Systemy zbiórki w UE wciąż ewoluują, a projekt ma potencjał, by zwiększyć wydajność w przypadku przyszłych nadwyżek – mówi Hannu Kasurinen, Wiceprezes Wykonawczy Działu Materiałów Opakowaniowych Stora Enso.

 

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ