Partner serwisu
22 września 2021

Węże przemysłowe w przemyśle spożywczym

Kategoria: Aktualności

Ich struktura materiałowa musi uwzględniać fakt, iż węże przemysłowe w branży spożywczej stale mają kontakt z żywnością. Nie może być mowy o przenikaniu substancji chemicznych do medium, zmieniających smak, właściwości i jakość. W tym ostatnim aspekcie rozumie się także wpływ na zdrowie przyszłych konsumentów. Mówią o tym zarówno stosowne przepisy Unii Europejskiej, jak i USA, co świadczy o powadze zagadnienia. Jakie węże zastosować w firmie? Na co zwrócić uwagę? Poszukajmy odpowiedzi wspólnie w poniższym artykule.

Węże przemysłowe w przemyśle spożywczym

Węże stosowane w produkcji żywności

Wspomniane już regulacje wyraźnie określają wymogi stawiane wężom przemysłowym stosowanym w branży spożywczej.

Określają one między innymi:

  • materiały dopuszczone do stosowania w kontakcie z żywnością;
  • poziomy zawartości lub migracji (przenikania) substancji dodatkowych do płynów modelowych symulujących poszczególne rodzaje żywności;
  • wskazują na konieczność odpowiedniego oznakowania np. symbolem graficznym (kieliszek i widelec);

Należy pamiętać, iż węże spożywcze powinny być stosowane do jasno określonych produktów, uwzględnionych w charakterystyce katalogowej zakresu produktów, dla których spełniają wymagania norm. Innymi słowy, dla każdej grupy produktów stworzone są wymogi stawiane środkom transportu, w tym przypadku dotyczy to węży przemysłowych.

Równie ważne w tym kontekście jest zachowanie zasad higieny. Wąż do mleka siłą rzeczy podlega szczegółowym procedurom higieny, a zatem jego powłoki muszą poprzez swoją budowę ułatwiać ten proces w stopniu najwyższym. Środki czyszczące z zewnątrz w żadnym razie nie powinny przedostać się do środka, natomiast powłoka wewnętrzna nie może tworzyć dogodnych warunków dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. W podobny sposób są traktowane węże do wody pitnej, substancji sypkich itp.

Materiały wykorzystywane przy produkcji węży:

  • PCV;
  • EPDM;
  • NBR;
  • Butyl/IIr;
  • Guma hybrydowa PCV.

Węże spożywcze, korzyści

Niewątpliwie znacznie ułatwiają transport medium od źródła do punktów przetwarzania. Nie absorbują sił i środków, zabezpieczając jednocześnie substancję transportowaną przed zanieczyszczeniem. Idealnie gładkie powierzchnie wewnętrzne przyspieszają oraz ułatwiają zabiegi higieniczne, sprowadzając obsługę do niezbędnego minimum.

Istotna jest także budowa przewodów, zmierzająca do przedłużenia ich trwałości poprzez zastosowanie najnowszych technologi w procesie wytwarzania węży spożywczych.

Mianowicie ścianki wyposażone są w specyficzne ostro zakończone plisy, których zadaniem jest zapewnienie przepustowości i trwałości przewodu nawet przy zgięciu pod kątem ostrym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest przeprowadzenie ciągów komunikacyjnych przy ścianach lub pomiędzy urządzeniami.

W przypadkach dużych powierzchni, gdzie środki transportu znajdują się bezpośrednio na posadzce, zastosowanie znajdują węże przemysłowe wzmocnione spiralą z tworzywa sztucznego.

Zastosowanie PCV nie tylko pozwala na powrót przygniecionego przewodu do pierwotnego kształtu, lecz także doskonale chroni powłokę przed uszkodzeniem na skutek np. przejazdu pojazdu mechanicznego. W odróżnieniu od spirali metalowych, tworzywo nie powoduje zanieczyszczenia medium tlenkami metali, odpryskami korozyjnymi itp.

Węże stosowane w produkcji żywności, gdzie kupić?

Gwarancją jakości węży stosowanych w przemyśle spożywczym są ich atesty, które nie zostałyby wydane bez spełnienia przez producentów surowych norm bezpieczeństwa. Jest to warunek sine qua non predysponujący dostawcę jako godnego zaufania partnera biznesowego. Z pewnością artykuł nie wyczerpuje w pełni tematu, pozostawiając wiele zagadnień bez odpowiedzi.

Bezpłatne porady oraz konsultacje można uzyskać, korzystając z formularza, udostępnionego z myślą o państwa wygodzie.

Współczesny rynek spożywczy jest szalenie wymagający, świadomość konsumencka wysoka. Tylko współpraca z najlepszymi gwarantuje sukces. Wybierając dostawcę węży spożywczych, stale należy mieć to na uwadze. Resztę należy pozostawić specjalistom.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ