Co dalej z branżą piwowarską?
Aktualne wyzwania, plany inwestycyjne, szanse i zagrożenia, przed którymi stoją browary – to niektóre tematy poruszane w czasie wywiadu publicznego, zorganizowanego w ramach XIX Jesiennych Spotkań Browarników.
W rozmowie prowadzonej przez Adama Grzeszczuka (prezesa BMP) wzięli udział: Adam Leda, prezes Browaru Zamkowego w Cieszynie oraz Paweł Bernatek, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.
– „Warzymy lepszy świat” – to koncepcja, motto Grupy Żywiec. Na czym dokładnie polega w żywieckim browarze? – pytał Adam Grzeszczuk. – Na zrównoważonym rozwoju, na świadomym budowaniu rynku piwa. A cała nasza branża odgrywa wielką rolę w segmencie spożywczym – mówił Paweł Bernatek. Wymienił działania spółki, które mają pozwolić na budowanie „zielonego browaru”. To m.in. ograniczanie emisji CO2, ochrona zasobów wodnych, zrównoważone zaopatrzenie, wspieranie odpowiedzialnej konsumpcji. – Warzymy lepszy świat dbając także o lokalne społeczności i o naszych pracowników. Dajemy szansę rozwoju wszystkim, wprowadzając np. nowe technologie – dodał dyrektor żywieckiego browaru.
Wyzwania
Znaczna część rozmowy dotyczyła problemów, z jakimi zmaga się branża piwowarska: rosnące koszty działalności, zerwane łańcuchy dostaw, zaostrzające się wymogi prawne. Rozmówcy podkreślali, że kluczowa w sprostaniu tym wyzwaniom jest zmotywowana kadra.
– Niezwykle ważna jest pasja, która łączy nasz zespół – zaznaczał Adam Leda. – Cieszyński browar to bardzo bogata historia. Przechodził różne trudności przez lata swej działalności, stawiał czoła problemom – i wciąż się rozwija. Dziś też walczymy, zmagając się z takimi samymi wyzwaniami jak inne browary. Co nas motywuje? Właśnie ta pasja, która scala ludzi, budujących jeden organizm. Niektórzy specjaliści przepracowali w Cieszynie 30-40 lat. Podziwiam ich wiedzę, doświadczenie, sposób, w jaki orientują się w tym gąszczu rurek i maszyn – dodał, podkreślając, że tak ważne jest dziś, by budować świadomość zespołu i „poszukiwać czegoś głębszego niż tylko wytwarzanie produktu”.
Prezes Browaru Zamkowego w Cieszynie mówił, że kryzys gospodarczy mocno uderza w zakłady piwowarskie. – Niestety dziś moja praca – przyznaję to z bólem serca – to działanie od akcji do akcji. Walka z mnożącymi się problemami. Optymizmu odnośnie najbliższej przyszłości na razie nie czuję. Zastanawiam się natomiast, jak ułożą się sytuacje, na które nie mamy wpływu.
Adam Leda przestrzegł, że branża musi przygotować się na trudniejsze czasy. – Ale – jak się mówi – co nas nie zabije, to nas wzmocni. Branża przetrwa, sprzedaż piwa może spadnie, ale uważam, że wciąż pozostanie na dobrym poziomie – podsumował.
Utrzymać wysokie wskaźniki
– Powinniśmy utrzymać nasze wysokie wskaźniki – gdy porównujemy się z resztą świata Heinekena widać, że jesteśmy na szczycie. To dowód, że polskie browary są megasilne – odpowiadał Paweł Bernatek, pytany o plany browaru Żywiec. Wskazał, że istotna jest tu określona autonomia, samodzielność operatorów. – Wyzwaniem jest także zdobywanie i utrzymywanie talentów. To trudne, gdyż konkurencja w całym przemyśle spożywczym jest coraz mocniejsza.
Dyrektor Bernatek wspomniał, że – wobec trudności rynkowych – browarowi pomaga fakt przynależności do dużej organizacji. – Mamy know-how i dostęp do światowych rozwiązań, przekazujemy sobie dobre praktyki. Zresztą Grupa Żywiec jest dużym dawcą tych dobrych praktyk, gdyż w wielu obszarach – np. wydajności – jesteśmy lepsi niż browary zachodnie – podkreślał.
Jesienne Spotkanie Browarników 2023
Na zakończenie wywiadu, Paweł Bernatek i Adam Leda zaprosili na przyszłoroczne, jubileuszowe Jesienne Spotkanie Browarników, informując, że Arcyksiążęcy Browar w Żywcu i Browar Zamkowy w Cieszynie objęły rolę Honorowych Gospodarzy tego wydarzenia.
– Mam nadzieję, że za rok będziemy mądrzejsi o nowe doświadczenia, którymi wspólnie będziemy się dzielić. Jestem przekonany, że przyszłoroczna, 20. edycja konferencji będzie udanym wydarzeniem, na które już teraz serdecznie zapraszam – powiedział prezes cieszyńskiego browaru. – Wyjątkowa, jubileuszowa edycja, więc tym bardziej nam miło, że będziemy mogli gościć państwa w naszych progach – dodał dyrektor Bernatek.
***
XIX Jesienne Spotkanie Browarników odbywa się w dniach 27-28 września w Wiśle. Organizatorem konferencji jest BMP (wydawca m.in. magazynu Kierunek Spożywczy). Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią: Kompania Piwowarska SA Tyskie Browary Książęce oraz Browar Jastrzębie.
Komentarze