Kranówka nie, ale plastik w płucach już OK
Blisko połowa Polaków nie pije wody z kranu z obawy o zdrowie. Jednocześnie zdecydowana większość wybiera wodę w “plastiku”, dostarczając go do organizmu za własne pieniądze.

Średnio 5 gramów plastiku tygodniowo - tyle przyjmujemy w diecie. To tak, jakby raz na tydzień zjadać kawałek plastiku rozmiarów karty kredytowej. Mimo to, jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą BioStat, na zlecenie SodaStream, nawet 9 na 10 Polaków nadal kupuje wodę w plastikowych butelkach. Jednocześnie niemal połowa (44 proc.) badanych odmawia picia wody z kranu. Większość z nich jako powód podaje, że nie uważa tego za bezpieczne dla zdrowia. Blisko połowa twierdzi, że nie przepada za smakiem kranówki, a część preferuje wodę gazowaną. Ci, którzy świadomie wybierają wodę z kranu (55 proc. badanych) wskazują na niskie koszty i podkreślają, że nie chcą przyczyniać się do generowania odpadów z plastiku.
"Całkowite wyeliminowanie plastiku nie jest możliwe, ale warto zadbać o zmniejszenie jego obecności w codziennym życiu, zwłaszcza plastiku jednorazowego użytku. W przypadku napojów najlepszą alternatywą jest woda z kranu, która często ma lepszy skład niż woda butelkowana. Jest od niej znacznie tańsza i nieporównywalnie bardziej ekologiczna. Jedna butelka wielorazowego użytku w ciągu zaledwie czterech lat może zastąpić nawet 1769 jednorazowych butelek." - podkreśla Katarzyna Konwińska z SodaStream. Jednocześnie zwolennicy wody i napojów gazowanych nie muszą rezygnować z bąbelków, bo wodę z kranu można gazować, a dodając do niej syropy smakowe, cieszyć się ulubionym smakiem - bez dźwigania ciężkich butelek ze sklepu i generowania jednorazowego plastiku."- dodaje Konwińska.
Mikroplastik - nowy suplement diety
Metodyka badania
Badanie "Nawyki dot. picia wody wśród Polaków" zrealizowane zostało przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat na zlecenie SodaStream w dniach od 2 do 5 września 2022 roku, metodą CAWI. Próba badawcza: reprezentatywna dla mieszkańców Polski, N=1000.
Ograniczaj plastik codziennie
-
podczas zakupów unikaj produktów zapakowanych w plastik i kupowania jednorazowych, plastikowych torebek - chodź na zakupy z własną, materiałową torbą wielorazowego użytku i własnymi opakowaniami, np. na owoce, warzywa czy chleb
-
wybierając się do kawiarni weź ze sobą wielorazowy kubek (na kawę, herbatę lub po prostu wodę - ograniczy to zużycie kubeczków jednorazowego użytku)
-
wybieraj ubrania z naturalnych tkanin, a do prania i suszenia w suszarce bębnowej posiadanych już syntetycznych ubrań stosuj specjalne worki wyłapujące cząsteczki mikroplastiku
-
stosuj ekologiczne kosmetyki i środki czystości (wiele z nich zawiera mikroplastik, np. brokatowe cienie do oczu czy wypełniający zarysowania w szkle płyn do mycia szyb)
-
wybieraj ekologiczne środki transportu, np. transport zbiorowy, rower czy hulajnogę - skala ilości mikroplastiku uwalnianego poprzez tarcie opon o asfalt szokuje
-
zrezygnuj z kupowania wody, mleka i napojów w jednorazowych, plastikowych butelkach - zastąp je butelkami wielorazowego użytku, np. tymi, które możesz zamówić wraz z saturatorami SodaStream - możesz korzystać z nich bezterminowo (butelka szklana) albo przez 3 lata (butelka z bezpiecznego tritanu wolnego od BPA) - w ten sposób wyeliminujesz co najmniej 1769 jednorazowych butelek (a korzystając z butelki szklanej - jeszcze więcej).
Komentarze